IB , 02. júna 2016

Ako Praha pila víno

Už po tretíkrát sa mohla celá Praha tešiť na medzinárodný festival autentických vín s názvom Praha pije víno/Prague drinks wine.

Aktuálny ročník sa odohrával v nových priestoroch Novoměstkej radnice. Tohtoročný festival bol výnimočný tým, že si Praha ako aj celá Česká republika pripomenula 700. výročie narodenia Karla IV., ktorý sa stal tvárou festivalu. Na festivale Praha pije víno sa zúčastnilo 70 vystavovateľov z celej strednej Európy.

Snímka obrazovky 2016-06-02 o 9.40.38

Degustácia v historických priestoroch

Svoje zastúpenie mali krajiny V4, ako aj zástupcovia z Talianska, Libanonu, Nemecka, Rakúska, Slovinska, Rumunska a Francúzska. Práve Francúzsko bolo zvlášť vzácnym hosťom festivalu. Karel IV. doviezol z Francúzska sadenice vínnej révy a s ňou aj vinársku kultúru. Najsilnejšie zastúpenie mal región Champagne, ktorému bola venovaná osobitná miestnosť Salle de Champagne.

Slovenské vinárstva reprezentovali Pivnica Brhlovce, Pivnica Čajkov, Slobodné vinárstvo, Mátyás, Strekov 1075, Kasnyik, Tibor Melecsky a Rodinné vinárstvo Magula. Aj na tomto podujatí sa potvrdilo, že na Slovensku sa produkujú prvotriedne vína. Kvalitnú prácu vinárov potvrdilo veľa pozitívnych ohlasov spokojných návštevníkov. Na festivale nechýbala ani séria prednášok zameraných na vinárske dejiny, v rámci ktorých vystúpil aj pán Tibor Melecsky s prednáškou s názvom Nezávislá vinářská tvorba Tibora Melecskyho – návrat k normalitě.

Z organizačného hľadiska bol festival zvládnutý na jednotku, ale najdôležitejšie je, že sa takýto druh festivalu vôbec organizuje a že je trh s autentickými vínami dostatočne silný na organizovanie takéhoto podujatia. Organizátorom preto patrí veľká vďaka a tešíme sa na to, čo nás na budúci rok čaká!

Najčítanejšie články »