TASR , 28. apr 2015

Američania si v roku 2014 udržali prvú pozíciu v spotrebe vína vo svete

Spojené štáty si v minulom roku udržali pozíciu svetovej jednotky v spotrebe vína, zatiaľ čo Čína sa posunula na druhé miesto vo svete z pohľadu rozlohy viníc. Uviedla to dnes Medzinárodná organizácia pre vinič a víno.

Informovali o tom agentúra DPA a server BBC. Američania podľa organizácie vypili v minulom roku celkovo 30,7 milióna hektolitrov vína, zatiaľ čo druhí Francúzi spotrebovali 27,9 milióna hektolitrov. Na druhej strane, Čína síce spotrebovala len okolo 15,8 milióna hektolitrov vína, čo bolo o 1,2 milióna hektolitrov menej než v predchádzajúcom roku, no rozloha jej viníc dosiahla okolo 800.000 hektárov.

Rozšírením rozlohy viníc sa tak dostala na 2. miesto hneď za Španielsko a na 3. priečku odsunula Francúzsko. Španielsko má s 1,02 milióna hektármi najväčšiu rozlohu viníc na svete. Medzinárodná organizácia pre vinič a víno so sídlom v Paríži však zároveň oznámila, že produkcia vína v Španielsku v roku 2014 klesla, a to o 9 %. Ešte výraznejšie klesla v Taliansku (17 %) a Rumunsku (20 %). Rast, naopak, zaznamenali Francúzsko a Nemecko, pričom Francúzsko si udržalo pozíciu najväčšieho producenta vín, keď v minulom roku vyprodukovalo celkovo 46,7 milióna hektolitrov vína.

Čína predbehla Francúzsko v rozlohe vinohradov, ale nie v kvalite vína

Zatiaľ čo v Európe rozloha viníc klesla, v Číne a krajinách Južnej Ameriky plocha vinohradov naopak sústavne stúpa. Francúzske médiá v súvislosti s Čínou upozorňujú, že o vinohrady sa tam starajú Francúzi, Španieli, Kalifornčania a Austrálčania. Ako uviedol generálny tajomník OIV Jean-Marie Aurand, Čína sa čoraz viac otvára konzumácii vína, veľa investuje do vzdelávania enológov a pozýva si aj expertov zo zahraničia. Zatiaľ sa v Číne podľa neho najviac pestujú odrody viniča Cabernet, Sauvignon, Merlot a Syrah.

Kvalita čínskeho vína sa rokmi postupne zlepšuje, aj keď zatiaľ miešajú miestnu produkciu s dovozom. Na prvé naozaj kvalitné víno z miestneho muštu si treba počkať päť rokov, vysvetlil Aurand podľa denníka Le Figaro.

Najčítanejšie články »