JZ , 12. apr 2016

Američania skrížili smartfón s fľašou vína, vzniklo Kuvée

Americký start-up prišiel s technologicky inovatívnou fľašou, ktorá sa dokáže pripojiť na Wi-Fi a má dotykový displej. O využiteľnosti tejto novinky sa však dá polemizovať.

Kuvée je vôbec prvým výrobkom svojho druhu. Spája v sebe výdobytky modernej technológie s tradíciou pitia vína. Celý princíp spočíva v tom, že do Kuvée obalu vložíte špeciálnu fľašu vína z niektorých konkrétnych vinárstiev, ktoré s firmou spolupracujú. Tieto fľaše sú vyrobené z hliníka a sú jednoducho recyklovateľné.

Z dotykového displeja sa následne dozviete históriu či základnú charakteristiku odrody, ale aj napríklad popis vinohradu, z ktorého víno pochádza. Okrem toho na displeji nájdete informácie o vhodnej kombinácii vína s jedlom, alebo akým spôsobom sa má víno podávať. Väčšina informácií je veľmi podobná tým, ktoré nachádzate na klasických papierových etiketách vín.

Dôležitú súčasť zohráva aj digitálny odhad o tom, koľko vína zostáva vo fľaši. Pre človeka, ktorý víno pije z klasickej sklenenej fľaše je toto bezpredmetné. Problémom inovácie je batéria, ktorej výdrž je len niekoľko hodín.

Firma sa snaží prezentovať svoj produkt, ako perfektný pre niekoho, kto si chce dať len jeden pohár a zvyšok fľaše chce dopiť inokedy. Využiteľnosť by si mala nájsť aj na miestach, kde sa stretne viac ľudí, ktorí chcú piť rôzne vína. V popise produktu je totiž uvedené, že vďaka technológii ochraňujúcej vnútro fľaše od prístupu kyslíka by malo víno vydržať v nezmenenej kvalite po dobu jedného mesiaca.

Výrobcovia Kuvée umiestnili svoj produkt na crowdfundingovú stránku IndieGoGo, kde je možné si ju aj objednať a nájsť jej špecifikáciu. Cena fľaše bola približne 160 €, no v súčasnosti je k dispozícii vo vyššej sume, v balíku s niekoľkými vínami. Do rúk prvých konzumentov by sa mala dostať na jeseň tohto roku. Užívateľom by malo byť k dispozícii 48 druhov vín z 12 rôznych vinárstiev. Vína samotné by mali stáť od 13 do 45 €.

Zdroje: indiegogo.com, independent.co.uk, kuvee.com, digitaltrends.com
Foto: slashgear.com

Najčítanejšie články »