TASR , 12. jan 2011

Doklady najstaršieho známeho vinárstva objavili v jaskyni v Arménsku

Dôkazy doposiaľ najstaršie doloženého vinárstva objavil nedávno medzinárodný tím vedcov v Arménsku. Víno sa tam vyrábalo už pred približne 6000 rokmi. Objav zverejnila dnes spoločnosť National Geographic a vo svojom internetovom vydaní i časopis Journal of Archaeological Science.

Bádatelia objavili v jaskyni v arménskych horách improvizovaný lis na hrozno, nádoby na kvasenie vína, pohár i misku na ochutnávku tohto opojného moku. Ako uviedol Gregory Areshian, spoluvedúci výskumného tímu z Kalifornskej univerzity v USA, hoci sú známe dôkazy o pití vína už i z dávnejšieho obdobia, objavená lokalita v Arménsku je najstarším miestom, kde sa potvrdila úplná výroba vína.

„Objav preukázateľne dokladá existenciu výrobne vína,“ uviedol Patrick McGovern z laboratória biomolekulárnej archeológie v Pennsylvánskom múzeu vo Filadelfii. Ako uviedol tento autor publikácií o histórii vína, takto rozsiahla produkcia vína v Arménsku zároveň potvrdzuje, že hrozno eurázijskej proveniencie sa v tom čase už domestikovalo a pestovalo na víno. Rovnaká oblasť Arménska, označovaná archeológmi ako Areni-1, je okrem najstaršieho vinárstva známa od vlaňajšieho leta i nálezom najstaršej koženej topánky, ktorá má približne 5500 rokov. Oblasť sa nachádza pri obci Areni na juhozápade Arménska v provincii Vajoc Dzor, ktorá je najredšie obývaným regiónom krajiny.

V jaskyni objavili plytký lavórik, určený na lisovanie hrozna nohami, z ktorého stekala hroznová šťava – pravdepodobne do hlbokej kade. Metóda lisovania hrozna nohami je známa vinárom po stáročia. Okrem toho našli v jaskyni zvyšky hroznových jadierok, stlačeného hrozna i niekoľko zosušených hrozien. Jadierka sú podľa vedcov z hrozna odrody Vitis vinifera vinifera, ktorá sa dodnes používa na výrobu vína.

Doteraz jediným porovnateľným náleziskom, datovaným do obdobia spred približne 5100 rokov, sú pozostatky výroby vína z hrobky egyptského faraóna z preddynastického obdobia, známeho ako Škorpión, uviedla tlačová agentúra AP.

Najčítanejšie články »