carnuntum experience
TASR , 05. aug 2014

Festival Carnuntum Experience ponúkne gastronómiu, víno i historickú kultúru

V Dolnom Rakúsku pripravujú 9. ročník letného festivalu pod názvom Carnuntum Experience. Uskutoční sa 14.-31. augusta vo viacerých obciach.

„Medzi Viedňou a Bratislavou budú po prvý raz spolupracovať aj susedia z Moravského poľa (Marchfeld). Pod mottom Objaviť, zažiť, vydýchnuť si, vychutnať tentoraz podujatie obohatia o ďalšie produkty – popri víne to bude zelenina a ryby. Tam, kde sa Dunaj lúči s Rakúskom, sa tohto roku spojí opäť dobrá chuť, história a, samozrejme, aj spoločná kultúra,“ uviedla pre TASR Beata Havranová z bratislavskej spoločnosti B.H.Public Relations & Promotion.

Podľa nej oba prihraničné regióny Carnuntum a Marchfeld sa dopĺňajú. Kým na najplodnejšej pôde krajiny – v Moravskom poli sa rodí chutná zelenina, na kamenných svahoch Carnuntumu zasa dominuje vínna réva. Zatiaľ čo sa v prírodnom múzeu Carnuntum sprostredkováva dedičstvo Rimanov ako živá história, v Moravskom poli sú to zasa barokové zámky, ktoré pozývajú na cestu do minulosti. Festival Carnuntum Experience odlišnosti oboch regiónov prekryje do jedného vzťahu. Na zámku Schloss Orth budú ponúkať zeleninové rarity s bio vínami a na zámku Eckhartsau zasa prezentovať zriedkavé druhy dunajských rýb so sivoňom alpským z jazera Grundlsee v kombinácii s minerálnymi červenými vínami.

Nové Dunaj presahujúce partnerstvo bude bohatšie aj tým, že sa artičoky, slnečnice a sladké zemiaky druhu topinambur z Moravského poľa stretnú so zrelými vínami z oblasti Carnuntum. Hostia sa pri tom dozvedia veľa zaujímavého o chutných druhoch zeleniny a o skvostných vínach. Tí, ktorí popri kulinárskych pôžitkoch chcú spoznať niečo z dávnej kultúry a zvláštností prírody, sa potešia z Gladiátorských slávností v historickom amfiteátri v Bad Deutsch-Altenburg. Ak si zvolia podujatie Hanging Gardens spojené s cestou na bicykli (deň túry a cyklistiky) a návštevou veternej turbíny, budú s obdivom vzhliadať akoby z oblakov. Deti si prídu na svoje napríklad pri workshope pre novinársky dorast v dolnorakúskej redakcii NÖN v Bruck an der Leitha alebo pri ručných prácach s umelcami z Moravského poľa v barokovom zámku Schloss Hof.

„Na festivale Carnuntum Experience je každoročne popri 70 podujatiach podstatné najmä stretnutie vinárov s milovníkmi vína pod názvom White Wine Fashion a vyvrcholením je slávnosť Rubin Carnuntum na zámku Schloss Hof. Všetky detaily sú na stránke www.carnuntum-experience.com,“ dodala Havranová.

Najčítanejšie články »