TASR , 20. nov 2015

Francúzi a celý svet s nimi si naliali nové beaujolais

 Vo Francúzsku i v mnohých ďalších krajinách sveta sa 19. novembra 2015 - tak ako každý rok, v tretí novembrový štvrtok - uskutočnili oslavy nového beaujolais, teda mladého vína, ktoré je pomenované po oblasti na východe Francúzska.

Ako napísal denník Le Figaro, aj keď vinári sľubujú tento rok výnimočne lahodné víno, superlatívy sotva zatienia krízu, ktorou prechádza vinárstvo, ale najmä nie atentáty, ktoré sa odohrali minulý piatok v Paríži – okrem iného aj na terasách reštaurácií a kaviarní, kde sa dnes beaujolais určite nalieva.
Podľa Le Figaro s výnimkou večerného podujatia v Lyone sa všetky akcie spojené s vítaním beaujolais konali. Uskutočnila sa dokonca aj naplánovaná propagačná jazda dvoch Citroënov 2 CV ulicami Paríža, lebo práve ňou chceli vinári dať najavo, že teraz im viac, ako kedykoľvek predtým záleží na beaujolais ako jednom zo symbolov francúzskej kultúry, vysvetľuje webová stránka Inter-Beaujolais.

Pokiaľ ide o zahraničie, prvé fľaše sa otvárali dnes už tradične v Japonsku, ktoré patrí k významným konzumentom tohto vína – i keď aj tam vinári zaznamenali pokles záujmu o beaujolais, podobne ako v USA. Znalec mladých vín Georges Duboeuf pre Le Figaro uviedol, že ročník 2009 považoval za najlepšie beaujolais svojho života. Teraz však hovorí, že ročník 2015 je ešte lepší. Vysvetlil, že jar bola daždivá a leto veľmi slnečné. Pripomenul, že oblasť v povodí rieky Rhôna bola toto leto najteplejšou vo Francúzsku. „Toto je historický ročník,“ zdôraznil.

Mladé beaujolais sa vo Francúzsku smie konzumovať až od polnoci tretieho novembrového štvrtka – existuje na to zákon. Pre Francúzov je uvedenie nového beaujolais na trh vždy príležitosťou na stretnutia s priateľmi, sprevádzané tradičnými pokrikmi „Le Beaujolais nouveau est arrivé„, ochutnávaním mladého vína, ku ktorému sa tradične podávajú údeniny či syry. Tento rok však bola účasť  nižšia ako obvykle, ale podľa mnohých komentátorov je dôležité, že Francúzi dokázali vyslať svetu signál, že sa napriek všetkému nevzdávajú toho, čo je pre nich typické – hrdosti na tradičné hodnoty.

Najčítanejšie články »