JZ , 01. mar 2016

Francúzski vinári chcú blokovať slávnu Tour de France

Vinári z juhu Francúzska sa vyhrážajú zablokovaním jednej z etáp slávnych pretekov. Dôvodom je zmluva medzi organizátormi a čílskym vinárstvom, ktoré bude mať na trati reklamy.

Štyri mesiace pred štartom najslávnejších cyklistických pretekov sveta sa začal boj o víno. Vinári z juhu Francúzska sa dokonca vyhrážajú zablokovaním jednej z etáp, ktorá bude prechádzať ich regiónom. Dôvodom je, že usporiadatelia Tour de France uzavreli zmluvu s čílskym vinárstvom Cono Sur, ktoré produkuje vína pod príznačným názvom Bicicleta. Vinári, prevažne z regiónu Languedoc-Roussillon sa cítia ponížení, nahnevaní a považujú za absurdné, aby bolo na pretekoch propagované zahraničné vinárstvo. Víno aj Tour de France vnímajú ako národné dedičstvo a symboly, ktoré majú spolu súvisieť.

„Je neprijateľné, aby organizátori Tour de France robili reklamu čílskemu vínu. Mali by podporovať výhradne francúzske výrobky,“ uviedli na svojom webe vinári zo zoskupenia mladí poľnohospodári. Pokiaľ usporiadatelia „Starej dámy“ od spolupráce neustúpia, plánujú zasiahnuť do priebehu jedenástej etapy z Carcassonne do Montpellier.

Región Languedoc-Roussillon je tiež domovom militantnej skupiny vinárov CRAV, ktorá v minulosti páchala rôznu záškodnú činnosť voči zahraničným vinárom, exportérom ale aj obchodníkom, ktorí zahraničné vína predávajú.

Usporiadateľská spoločnosť nevidí na zmluve s čílskym vinárstvom nič zlé. Bicicleta totiž má byť propagovaná len v etapách vo Švajčiarsku, Andorre, Španielsku, no nie vo Francúzsku.

Zdroje: ČTK, telegraph.co.uk

Najčítanejšie články »