JZ , 07. apr 2016

Francúzski vinári uniesli cisterny so španielskym vínom a vyliali ho na cestu

Francúzi uniesli päť španielskych cisterien s vínom, ktoré rozliali na cestu poblíž španielskych hraníc. Protestovali tak proti množstvu importovaného vína.

Pred niekoľkými dňami sa približne 150 vinárov zhluklo v blízkosti mýtnej stanice pri Le Boulou, len niekoľko kilometrov od španielskej hranice. Vinárov totiž nahnevali správy o rapídnom náraste importovaného španielskeho vína. Protest po chvíli prerástol do únosu piatich cisterien. Dve z nich vypustili úplne a zostávajúce tri nechali poloprázdne. Celkovo sa tak na francúzskej ceste ocitlo viac než 70 000 litrov španielskeho červeného vína. Oznámili tiež, že únos cisterien bol iba začiatkom a vyhrážajú sa podobnými útokmi aj na producentov z Talianska.

Vinári v regióne Languedoc-Rusillon na juhu krajiny majú pocit, že štát nedostatočne ochraňuje domáci trh a produkty. Nie sú tiež spokojní s množstvom importovaného vína z okolitých krajín. Zahraničné vína sa pre viacero faktorov predávajú lacnejšie ako domáce. Španielskych producentov napríklad obviňujú aj z podvodov a miešania vína s juhoafrickým, či dokonca z označovania španielskeho vína nálepkou „Vyrobené vo Francúzsku“.

Poslednej vlne protestov dopomohla štatistika, ktorá ukazuje, že Francúzsko je najväčším nákupcom španielskeho vína. Objem španielskeho importu predstavoval v roku 2014 580 miliónov litrov ročne. Francúzsko zároveň stratilo povesť najväčšieho producenta vína. Taliani ich podľa štatistík predbehli o približne 200 miliónov litrov.

Zdroje: vinepair.com, decanter.com, telegraph.co.uk
Foto: vinepair.com

Najčítanejšie články »