Francúzsko
TASR , 30. aug 2016

Francúzsko očakáva v tomto roku pokles produkcie vína približne o 10 %

Produkcia vína vo Francúzsku bude tento rok pravdepodobne o 10 % nižšia. Dôvodom je nepriaznivé počasie, keď na jar mnohé vinice poškodili jarné mrazy a v lete zasa úrodu ovplyvnila vlna horúčav.

Informoval o tom server BBC. Predpokladá sa, že vo Francúzsku tento rok vyprodukujú necelých 43 miliónov hektolitrov vína. Na porovnanie, v roku 2015 dosiahla produkcia 47,8 milióna hektolitrov. V kľúčovom regióne Champagne sa očakáva, že úrody hrozna budú v porovnaní s rokom 2015 nižšie zhruba o tretinu.

Vlna horúčav vážne zasiahla aj ďalšie významné regióny ako Bordeaux a Languedoc. Obchodníci zároveň počítajú s rastom cien, pričom pod tento faktor sa podpísal aj vplyv brexitu. Ako povedal francúzsky obchodník s vínom na britskom trhu Jean-Pierre Hourlier, „ceny idú nahor, a to aj pre vplyv brexitu na dodávky„. Po júnovom referende, v ktorom sa tesná väčšina hlasujúcich Britov vyslovila za odchod krajiny z Európskej únie, kurz libry oproti euru klesol. Dovoz vína z kontinentálnej Európy do Británie sa tak predražil.

Najčítanejšie články »