JZ , 09. apr 2016

Louis Latour bol legendou Burgundska, ktorá prerazila vo svete

Pred niekoľkými dňami tento svet opustila legenda burgundského vina - Louis Latour. Vďaka nemu dokázalo vinárstvo expandovať aj v ťažkých časoch.

Pred niekoľkými dňami tento svet opustila legenda burgundského vína. Louis Latour sa narodil v roku 1932. Vyštudoval prestížny Inštitút politických vied v Paríži, kde bol tiež spolužiakom bývalého francúzskeho prezidenta Jacquesa Chiraca. Na čele vinárstva Maison Louis Latour bol od roku 1958 do 1998. Zomrel 5. apríla 2016 vo veku 83 rokov.

Maison Louis Latour bolo založené v roku 1797 a Louis Latour bol už desiatou generáciou, ktorá sa vystriedala vo vedení. Firmu prebral v ťažkých časoch a svoj cit a talent využíval v biznise, rovnako ako pri výrobe vína. Zaslúžil sa o celkovú propagáciu burgundského vína a významným spôsobom prerazil na americký trh. Nasledoval svoju víziu, hoci to vyžadovalo aj niekoľko kontroverzných rozhodnutí. V roku 1980 napríklad odmietol kúpiť akékoľvek Beaujolais, pretože úrodu považoval za slabú.

Vinárstvo, ktoré dnes exportuje do 125 krajín po celom svete niekoľko rokov vedie jeho syn Louis-Fabrice Latour. Maison Louis Latour v súčasnosti vlastní 27 ha viníc označených ako Grand Cru, zaručujúcich prvotriednu kvalitu. Celková produkcia tvorí približne pol milióna fliaš ročne.

Zdroje: thedrinksbusiness.com, decanter.com, winespectator.com
Foto: thedrinksbusiness.com

Najčítanejšie články »