TASR , 28. okt 2013

Moldavsko bude bojovať o návrat svojich vín na ruský trh

Moldavská vláda bude bojovať o návrat svojich vín do ruských obchodov, povedal cez víkend moldavský premiér Iurie Leanca. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

„Nechceme stratiť ruský trh a urobíme všetko preto, aby sa naše vynikajúce vína dostali opäť k ruským zákazníkom,“ povedal Leanca pre rádio Echo Moskvy s tým, že Rusko sa na exporte vín z Moldavska podieľa „výraznou“ mierou, až 29 %. Zároveň dodal, že moldavskí a ruskí odborníci začali analyzovať ruské sťažnosti na kvalitu moldavských vín.

Rusko zakázalo dovoz moldavského brandy a vín začiatkom septembra údajne pre obavy o kvalitu produktov. Vtedajší šéf ruského Úradu pre ochranu spotrebiteľov Rospotrebnadzor Gennadij Oniščenko povedal, že k návratu moldavských vín na ruský trh dôjde po tom, ako Kišinev vytvorí dôveryhodný systém kontroly kvality svojich vinárskych podnikov. Zákaz však podobne ako pri gruzínskych vínach si analytici spájajú s politikou. Rusi totiž zastavili dovoz moldavských vín do krajiny krátko pred podpisom asociačnej dohody Moldavska s Európskou úniou, čo sa očakáva v novembri.

V minulosti zastavilo Rusko dovoz moldavských vín v roku 2006, keď moldavské produkty tvorili až 60 % ruského trhu s vínom. Aj keď v roku 2007 dovoz obnovilo, podiel moldavských vín sa už na pôvodnú úroveň nikdy nevyšplhal a dnes dosahuje zhruba 10 %.

Oniščenko stál na čele Rospotrebnadzoru od jeho založenia v roku 2004. Odvtedy už niekoľkokrát vyvolal pozdvihnutie v Európe či krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Dal zastaviť dovoz vína z Gruzínska a Moldavska, mliečnych produktov z Litvy a Bieloruska, cukroviniek z Ukrajiny, sušeného ovocia a orieškov z Tadžikistanu, alebo zeleniny z Európskej únie. Tento týždeň však hovorkyňa premiéra Dmitrija Medvedeva oznámila, že Oniščenko úrad opúšťa, nakoľko sa mu už skončil mandát.

Najčítanejšie články »