TASR , 27. júla 2011

Najdrahšia fľaša vína na svete sa vydražila za 85.000 eur

Fľaša bieleho vína Château d'Yquem, ročník 1811, ktorú predala spoločnosť Antique Wine Company súkromnému zberateľovi vína za 75.000 libier (85.000 eur), sa stala najdrahšou fľašou vína, akú kedy niekto kúpil. Zaradia ju i do Guinnessovej knihy rekordov, informovala dnes tlačová agentúra Reuters.

Novým majiteľom vzácneho vína je Christian Vanneque, bývalý hlavný someliér reštaurácie La Tour d’Argent v Paríži. Hoci značka Château d’Yquem patrí dlhodobo medzi  najdrahšie sladké biele vína, ročník 1811 má pre milovníkov opojného nápoja ešte o čosi vzácnejšiu príchuť. Okrem dvestého výročia, záznamy o ochutnávkach tohto ročníka, o vtedajšej klíme, i o zjavení sa neperiodickej Veľkej kométy roku 1811, zvyšujú cenu tohto ročníka.

Fľašu vína vystavia na najbližších šesť rokov v nepriestrelnej vitríne s kontrolovanou teplotou vo Vannequeovej reštaurácii SIP Sunset Grill na indonézskom ostrove Bali. Majiteľ vína ho potom otvorí na večeri so svojou manželkou, bratmi a priateľmi. Ako povedal, už má predstavu i o slávnostnom menu, ktoré pripraví pri príležitosti 50. výročia, keď začal pracovať v Paríži.

(foto The Antique Wine Company)

Najčítanejšie články »