TASR , 28. okt 2010

Nórsky kráľ a kráľovná si mohli zo Slovenska odgúľať sud červeného vína

Milé prekvapenie zažil počas dnešnej návštevy vinohradníckej Modry nórsky kráľovský pár. Majiteľ vinárskej spoločnosti, ktorú kráľ Harald V. a kráľovná Sonja navštívili v rámci svojho pobytu na Slovensku, sa rozhodol darovať im 225-litrový sud červeného vína Dunaj.

Vzhľadom na váhu a veľkosť tohto netradičného daru si ho, žiaľ, monarchovia nemohli vziať so sebou. Pravdou však je, že víno s chuťou prezretých čerešní a višní musí ešte šesť mesiacov dozrievať v sude a až potom sa môže fľaškovať. Či sa nejaké fľašky dostanú až na kráľovský stôl, záleží od rozhodnutia jeho majiteľov. Prezident SR Ivan Gašparovič však nevylúčil, že by z neho kráľ Harald V. mohol ochutnať aj pri ďalšej návšteve našej krajiny. Tento vášnivý poľovník sa totiž zaujímal, aká zver žije v slovenských horách. Je teda možné, že ho na potulkách lesom ešte niekedy stretneme.

Panovníci mali možnosť v rámci dnešného obeda v Modre ochutnať rôzne známe značky vín – suché biele Rulandské šedé (2009), akostné suché červené Petit Merle (2008) či sladké slamové víno Merlot (2008). Prezidentova manželka Silvia Gašparovičová prezradila, že hosťom veľmi chutilo. „Všetky druhy vína boli vynikajúce, máme sa čím pochváliť, boli spokojní,“ dodala. Na stoloch boli také dobroty ako grilované biele kačacie pečienky s jablkovým šalátom a domácou brioškou alebo marinované bravčové karé s vínovo-brusnicovou omáčkou, pečenými zemiakmi a zeleninovou prílohou. Ako polievka sa podávala tradičná slovenská kapustnica, dezertom na záver boli zemiakové pirohy plnené slivkovým lekvárom.

Najčítanejšie články »