ELESKO wine bar
TASR , 24. Oct 2016

Produkcia vína bude tento rok pravdepodobne jedna z najhorších od r. 2000

Produkcia vína vo svete by tento rok mala klesnúť o viac než 5 % a dosiahnuť jednu z najslabších úrovní za posledných 20 rokov.

Odhaduje to Medzinárodná organizácia pre vinič a víno (OIV), pričom ako dôvod uviedla nepriaznivé počasie, ktoré ovplyvnilo úrodu hrozna vo Francúzsku a v Južnej Amerike. Informovali o tom servery BBC a RTTNews.

Podľa OIV dosiahne celosvetová produkcia vína tento rok okolo 259,5 milióna hektolitrov, čo oproti minulému roku bude znamenať pokles o 5,3 %. Ak sa prognóza organizácie potvrdí, bude to jeden z troch najslabších rokov od roku 2000.
Z jednotlivých krajín by lídrom na trhu malo zostať Taliansko, napriek tomu, že aj v tejto krajine sa očakáva pokles produkcie. Podľa OIV by produkcia vína v Taliansku mala dosiahnuť 48,8 milióna hektolitrov, čo by oproti roku 2015 znamenalo pokles o 2 %.

Omnoho výraznejší pokles produkcie ale očakáva Francúzsko. OIV predpokladá, že produkcia tam klesne o 12 % na 42,2 milióna hektolitrov. Úrodu hrozna v tejto krajine najskôr poškodili jarné mrazy a krupobitia a v letných mesiacoch sucho.
Prvú trojku uzatvára Španielsko, ktoré ako jediné z týchto krajín očakáva mierny rast produkcie. Mala by dosiahnuť 37,8 milióna hektolitrov, čo znamená rast o 1 %.

V Južnej Amerike sa pod úrody hrozna podpísali “klimatické vplyvy”. V dôsledku toho Argentína pravdepodobne oznámi prepad produkcie vína oproti roku 2015 o 35 %, Čile o 21 % a Brazília až o 50 %. Pokles produkcie zhruba o pätinu očakáva OIV aj od Južnej Afriky, naopak, ďalší výrobcovia takzvaných vín Nového sveta by na tom mali byť lepšie. OIV uviedla, že v prípade Austrálie očakáva rast produkcie vína o 5 %, Spojených štátov o 2 % a napríklad zo strany Nového Zélandu o 34 %

Najčítanejšie články »