TASR , 22. Jul 2019

Produkcia vína vo Francúzsku tento rok klesne pravdepodobne až o 13 %

Predpokladá to francúzske ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré dodalo, že hlavným dôvodom je dlhotrvajúca vlna horúčav.

Francúzsko patrí k najväčším producentom a vývozcom vína na svete. Tento rok však úrody hrozna ovplyvňuje nepriaznivé počasie vrátane vlny horúčav, ktorá Francúzsko zasiahla koncom júna. Tento, ale aj ďalšie faktory by mohli znížiť produkciu vína v porovnaní s rokom 2018 minimálne o 6 %, prípadne až o 13 %. Ako informovala agentúra AFP, ministerstvo odhaduje, že produkcia vína dosiahne tento rok od 42,8 milióna do 46,4 milióna hektolitrov.

Odhadovaný objem predstavuje najnižšiu produkciu za posledných päť rokov. Nepriaznivé počasie zasiahlo najmä regióny na západe, juhozápade a juhu Francúzska. Južné oblasti zaznamenali mimoriadne horúčavy, keď teploty na niektorých miestach dosiahli až 46 stupňov Celzia. V niektorých oblastiach hrozno poškodilo krupobitie, to však nemalo na úrodu taký vplyv ako horúčavy. Navyše, s horúčavami sa počíta aj v nasledujúcom týždni, a to na väčšine územia Francúzska.

Najčítanejšie články »