Španielsko
TASR , 28. aug 2017

Tohoročná úroda hrozna v Španielsku bude slabá, ale sľubuje mimoriadne víno

Mrazivý apríl, krupobitie v júni a následné sucho spôsobili, že úroda hrozna v Španielsku bude tento rok slabá, ale víno bude vynikajúce.

Denníku El País to pár týždňov pred začiatkom zberu potvrdili španielski vinári. Všetky prognózy počítajú so slabšou úrodou a predpovedajú, že produkcia vína klesne na zhruba 36 miliónov hektolitrov z vlaňajších 44 miliónov hektolitrov. Mráz na jar zničil 40 % až 60 % z celkovej produkcie vína v regiónoch na severe a severovýchode Španielska, kde je úroda z hľadiska objemu síce malá, ale víno je známe svojou kvalitou.

V regióne Rioja Alta sa napríklad straty na úrode odhadujú na 50 %. V oblasti Ribera del Duero, ktorá produkuje viac ako 120 miliónov kilogramov hrozna, dosahujú straty okolo 30 %, ale z hrozna, ktoré „prežilo“, bude mimoriadne víno. A v regióne Castilla-La Mancha sa podľa odhadov produkcia znížila z vlaňajších 24 miliónov ton na 22 miliónov ton. Zlé poveternostné podmienky ovplyvnili úrodu hrozna v celej Európe, aj v krajinách, ktoré sú najväčšími rivalmi španielskych vinárov – v Taliansku a vo Francúzsku.

Odhaduje sa, že celková výroba vína v Európskej únii bude tento rok o 10 % nižšia oproti minuloročným 148 miliónom hektolitrov. Výsledkom bude, že ceny vína z regiónov, ktoré majú ochranné označenie pôvodu alebo zemepisné označenie, ako sú La Rioja alebo Ribera del Duero, vyletia nahor po niekoľkých rokoch stagnácie. A slabá úroda v iných európskych krajinách povedie k nárastu dopytu a exportu vína zo Španielska.

Najčítanejšie články »