TASR , 08. júla 2015

V maďarskom meste Eger budú štvordňové slávnosti vína

Historické maďarské mesto Eger neďaleko Slovenska je bohaté na vínne tradície. Začiatky pestovania hrozna v meste sa datujú od 11. storočia. Napriek tomu, že počas jeho obliehania Turci nemohli piť víno, ani počas ich dlhej nadvlády toto remeslo nezaniklo.

Viaceré rodiny sa mu popri zamestnaní venovali po stáročia. V ostatných rokoch sa niektorí už naplno a dôslednejšie venujú pestovaniu hrozna a výrobe vína. Medzi najznámejších výrobcov patria traja, ktorí získali cenu Vinár roka: Vilmos Thummerer, Tibor Gál a Béla Vince. Po zosnulom Gálovi prevzali výrobu „Po náhlej smrti otca Tibora Gála v Afrike v roku 2005 sa rodinného vinárstva ujal 19-ročný syn Tibor, ktorý mal v tejto oblasti málo skúseností. Preto nechodil na vinárske súťaže, aby ho neporovnávali so slávnym otcom. Teraz s matkou, bratom a dvoma sestrami úspešne pokračuje v jeho šľapajach. Z bývalej 200-ročnej stodoly vytvorili s pomocou eurofondov reštauráciu. Využívajú starú pivnicu, v ktorej sa vedľa seba zmestili dva konské povozy. Na poschodí je múzeum bikavéru,“ uviedla pre TASR Judit Buzás z regionálnej turistickej kancelárie Magyar Turizmus Zrt v Egeri.

Toto mesto je domovom vína Egri Bikavér (Egerská býčia krv) a organizuje mu štvordňový festival. Pripravuje 19. slávnosti tohto vína, ktoré sa uskutočnia 9.-12. júla. Je to s programom pre celú rodinu gastronomický sviatok nielen mesta, ale aj širšieho okolia. V zelenom prostredí rozšíreného priestoru Érsekkert sa prezentujú vinári, reštaurácie a ďalší vystavovatelia svojimi vínami a jedlami. V meste Eger je 42 aktívnych vinárov.

Okrem najznámejšieho vína s chráneným označením pôvodu Egri Bikavér, ktoré sa vyrába ako cuvé aspoň z troch odrôd hrozna, bude k dispozícii ďalší tamojší druh s chráneným značením Egri Csillag (Egerská hviezda). Tiež ďalšie z najznámejších, ktorými sú Egri Leányka (Egri leánka), Egri Muskotály (Egerský muškát), Egri Chardonnay (Egerské Chardonnay) či Egri Kékfrankos (Egerská modrá frankovka).

Najčítanejšie články »