JZ , 27. mar 2016

Vína a vinárstva známych osobností

Mať vlastné vinárstvo je dnes trendom. Dôkazom toho je aj mnoho známych osobností, ktoré svoje mená spojili s vínom. Tu nájdete niekoľko z nich.

O spojitosti známych osobností s vinárskym priemyslom sme hovorili už v staršom článku. Z hľadiska marketingu a reklamy to nie je ničím novým. V minulosti svoje mená s vínom spojili hviezdy ako Madonna, Elvis Presley či Marilyn Monroe. Tento trend je dnes viditeľný aj u nás. Napríklad na etiketách vinárstva ELESKO nájdeme odkazy na slovenský seriál Búrlivé víno.

Téma „celebritných vín“ je však podstatne obšírnejšia. Zaujímavý je nie len veľký počet ľudí a stúpajúci trend tejto kategórie vín ale aj pohnútky, pozadie či motivácia známych osobností k svojmu angažovaniu sa vo vinárskom priemyslu.

Hviezdy v TOP 100 podľa Wine Spectator

Jednou z veľkých hviezd, ktoré vlastnia vinárstvo je David Beckham. Ten kúpil po svojom prestupe do LA Galaxy vinárstvo v Napa Valley v Kalifornii. Víno má však potešiť predovšetkým jeho ženu Victoriu a blízkych priateľov. Nie je totiž bežne dostupné v predaji.

Opačný prípad môžeme vidieť u ďalšieho páru – Angelina Jolie a Brad Pitt. Ich známe víno Mirval rosé je dostupné na mnohých miestach a je údajne aj prudko pitné. Wine Spectator zaradil ich rosé do rebríčka TOP 100 vín roku 2013 a po uvedení na trh bol oň veľký záujem. V rebríčku TOP 100 od Wine Spactator sa umiestnili napríklad aj vína speváčka skupiny Black Eyed Peas – Fergie, ktorá vlastní značku Ferguson Crest. Vinárstvo založila pred desiatimi rokmi so svojím otcom a viacero vín možno považovať za skutočne podarených.

No. 99 a fľaša namiesto hokejky

Popri Backhamovi sa nenechávajú v tomto smere zahanbiť ani iní známi športovci a športové kluby. Vo svete sú poslednými výstrelmi napríklad klub New York Yankees na etiketách Rieslingov z Finger Lakes ale aj bývalá hviezda NBA Yao Ming. Jeho vína sú na rozdiel od viacerých „celebritných výstrelkov“ odlišné skutočnou kvalitou, ktorú ocenil aj Robert Parker.

Dnes už v NHL číslo 99 nenájdete. Namiesto toho si ho však môžete všimnúť na fľašiach Wayne Gretzky Estates. Legendárny hokejista má údajne vinárstvo v krvi a víno robil v Ontariu už aj jeho dedo. Gretzkeho vína sa dostávajú na trh predovšetkým v domovskej Kanade. Napriek tomu, že jeho vinárstvo zatiaľ nepatrí k svetovej špičke, k medailám z olympiády či majstrovstiev sveta v hokeji si môže Gretzky vystaviť aj medaile z vinárskych súťaží z Kórey, Kanady či Čiech.

Vlastníkom vinárstva je aj tvorca hry FC Barcelona, Andres Iniesta. Bodegas Iniesta je rodinným vinárstvom, spájajúcim historickú tradíciu s modernými technológiami. Vinárstvo bolo založené v roku 1990 no jeho korene siahajú do sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Dominantnými odrodami sú Macabeo, Bobal, Chardonnay, Sauvignon blanc či Petit Verdot. Je situované v regióne Manchuela.

Vinárski veteráni – Coppola a Depardieu

Z hereckého priemyslu je dobrým príkladom Drew Barrymore so svojím Barrymore Pinot Grigio. Tá spojila svoju záľubu vo vínach s vinárstvom Carmel Road a ich víno sa stalo hlavne v Kalifornii ale aj iných kútoch USA pomerne obľúbeným.

Režisér, producent a scenárista Francis Ford Coppola sa vo vinárskom priemysle začal orientovať už niekedy v 70 rokoch dvadsiateho storočia a jeho vína môžete nájsť v mnohých vinárskych obchodoch aj dnes. Oblasť jeho pôsobenia je v Kalifornii najmä v regióne Sonoma a Napa Valley. Podobným vinárskym veteránom je aj Gerard Depardieu, ktorý sa vinárstvu venuje od roku 1979. V 90 rokoch sa spojil s Alainom Paretom s cieľom produkovať skutočne kvalitné vína. Napriek tomu, že v roku 2012 emigroval z Francúzska, je vlastníkom viníc v údolí rieky Loire, Chateau de Tigne, Bordeaux, Languedoc, Lussac St-Emilion a niekoľkých ďalších v Argentíne, Španielsku či USA. Známejší ako jeho vína je jeho výrok o tom, že denne dokáže vypiť až 14 fliaš vína.

Vinárstvo Anta Bodegas bolo založené v roku 1999 a ich vinice sa nachádzajú hlavne v regióne Ribera del Duero. V roku 2009 svoje meno spojil s týmto vinárstvo herec a milovník vína Antonio Banderas. Dnes vinárstvo vystupuje pod menom Anta Banderas a exportuje vína do mnohých kútov sveta, od Európy, cez Áziu až do Ameriky.

Spomedzi spevákov vlastní vinárstvo napríklad Sting. Jeho Tenuta il Palagio hospodári v Toskánsku na približne 350 ha. S vínom svoje meno spojil aj John Legend, ktorý sa objavil na fľašiach Richmond winery z Napa Valley.

Napriek tomu, že známe mená nie sú ani zďaleka dôkazom kvality vína, niektoré z nich očarili aj skutočných odborníkov a celkom isto stojí za to ich ochutnať.

Zdroje: thedrinksbusiness.com, intowine.com businessinsider.com vinetalk.com decanter.com
Foto: gretzkyestateswines.com

Najčítanejšie články »