TASR , 07. júla 2015

Začali sa oslavy sviatku svätého Fermína

Tisíce ľudí sa dnes navzájom oblievali vínom na námestí severošpanielskeho mesta Pamplona, aby tak oslávili začiatok sviatku svätého Fermína, ktorý sprevádzajú tradičné behmi pred býkmi.

Sviatok sa podľa agentúry Reuters ako zvyčajne začal vystrelením svetlice známej ako Chupinazo z balkóna miestnej radnice. Niekoľkotisícový dav pod balkónom pritom volal na slávu svätému Fermínovi. Väčšina ľudí v dave mávala červenými šatkami, ktoré rovnako ako biele košele a nohavice k tomuto sviatku patria. Otvárací ceremoniál sa vždy koná deň pred prvým z ôsmich behov pred býkmi, ktorý sa uskutoční v utorok o 08.00 h.

Na 850 metrov dlhej trati vedúcej úzkymi vydláždenými uličkami Pamplony si v behu pred šiestimi býkmi budú chcieť svoju rýchlosť a odvahu vyskúšať tisíce ľudí. Deväťdňové pouličné oslavy sviatku miestneho katolíckeho svätca Fermína, ktorý žil v 3. storočí, zvečnil Ernest Hemingway vo svojom románe z roku 1926 „Slnko aj vychádza“.

Každoročne prilákajú tisíce zahraničných turistov. Ani z nich mnohí neodolajú adrenalínovému behu s býkmi. Každoročne utrpia pri behoch zranenia desiatky ľudí, väčšinou pri páde. Odkedy sa začali v roku 1924 viesť písomné záznamy, zomrelo v dôsledku nabratia býkom na rohy 15 ľudí.

Najčítanejšie články »