EXPO Šanghaj 2010 , 26. júla 2010

Aj Slovensko má svoje zlato

Tento týždeň sa slovenský pavilón prostredníctvom kvalitného vína, vydal za sprievodu dvoch skúsených a oddaných vinárov pána Milana Pavelku a pána Emila Píchu na Malokarpatskú vínnu cestu.

Počas dvoch večerov zasväteným ochutnávkam našich vín, Slovensko po úspechoch na majstrovstvách sveta vo futbale opäť zabodovalo a zaujalo celý svet tým najušľachtilejším mokom, slovenským vínom. Naším zlatom v pohári.

Dvere do vinárskeho sveta sa hosťom otvárali počas dvoch večerov. Prvá prezentácia 20. júla bola určená pre hotelové siete a reštaurácie v Šanghaji a taktiež pre riaditeľov pavilónov na Expo Šanghaj 2010. Na druhú prezentáciu, vo štvrtok 22.júla, boli pozvaní diplomati, pracovníci konzulátov a obchodných zastupiteľstiev a taktiež generálni komisári na Expo 2010 Šanghaj. Aj tu slovenský pavilón zaznamenal úspech, na oboch akciách bola veľmi vysoká účasť hostí, čo je v období letných horúčav a množstva iných podujatí v ostatných pavilónoch, naozaj úspech viac než zaslúžený.

Počas prezentácie pána Pavelku, ktorú ilustračne dopĺňal krátky film o Malokarpatskej vínnej ceste, zostalo mnoho z hostí prekvapených, akú dlhú ma Slovensko tradíciu a históriu v pestovaní vína. Ale to najväčšie prekvapenie prišlo pri samotnej ochutnávke vín. Fundovaný someliersky výklad, v anglickom a čínskom jazyku, prezentovaný pútavou formou, dotvoril naozaj príjemnú atmosféru letného podvečera.

„Ďakujem za úžasný večer, bola to moja prvá príležitosť ochutnať slovenské vína a sú absolútne skvelé, degustácia bola pripravená naozaj na vysokej profesionálnej úrovni. Som rada, že som mala možnosť vychutnať si tento večer,“ povedala po jeho skončení pani Rina Suzuki z hotelu Westin Bund Center Shanghai.

Degustovali sa biele a červené vína (Silvánske zelené, Rulandské biele, Ryzling rýnsky, Chardonnay, Tramín červený, Svätovavrinecké, Trojka, Cabernet Sauvignon, Alibernet, Dunaj, Frankovka, Veltlínske zelené, Rulandské modré) a na záver mali hostia možnosť ochutnať malý „zákusok“ vo forme dezertného ľadového vína Frankovka. Bolo to práve ľadové víno, ktoré zaujalo hostí aj z takých veľkých vinárskych veľmocí, ako sú bezpochyby Čile a Portugalsko. Podmienky na výrobu ľadového vína, čiže -7 stupňové vonkajšie teploty, sú v ich krajinách ťažko dosiahnuteľné, a tak sa ľadové víno automaticky stalo pre nich vzácne špecifikum našej krajiny. Pri pohľade na týchto pánov, usilovne si zapisujúcich poznámky na degustačné lístky, sa spokojnosťou usmievali naozaj všetci, ktorí sa na prezentácii podieľali.

O naozaj kvalitnej a širokej skladbe slovenskej produkcie vín svedčí aj fakt, že na obe prezentácie boli pripravené dva úplne odlišné degustačné lístky Veľký znalec svetových vín pán Juan Pablo Cavelier, riaditeľ kolumbijského pavilónu, sa veľmi pochvalne vyjadroval o kvalite slovenských vín.

Mnoho reakcií sa vzhľadom na kozmopolitné obsadenie dotýkalo porovnania ich krajín so Slovenskom.

„Som veľmi milo prekvapený. Nikdy som si nepomyslel, že na Slovensku môžu vyrobiť tak neskutočne kvalitné vína, je to presne to, čo Estónsku chýba“ povedal estónsky konzul v Šanghaji, Andre Lipand.

Príjemnú atmosféru počas oboch večerov dotvárali nielen rozmanité kvalitné vína ale aj umenie s ním spojené. Pán Pavelka skonštatoval, že i dojem z toho najlepšieho vína sa stráca, pokiaľ nie je prezentované v kvalitnom skle, a krásne sklo bezpochyby umením je. Vďaka sklenenej kráse od firmy Rona sa na našom pavilóne vykúzlila harmónia a súzvuk slovenským vína a skla, apelujúci nielen na zmyslový , ale i estetický zážitok. Nádherné tematické fotografie od autora Bedricha Schreibera na stenách prezentačnej miestnosti, zachytávajúce momentky z Malokarpatskej vínnej cesty, umocňovali celkovú atmosféru večera.

„Musím priznať, že to bola úžasná prezentácia, to musím uznať a je mi ľúto, že sa doposiaľ na našom pavilóne nekonala podobná prezentácia našich výrobcov vín.“ povedal Pavel Kalina, konzul Českej republiky v Šanghaji.

A tak na tento večer bude spomínať takmer celý svet, zastúpený jeho predstaviteľmi tu v Šanghaji. Mnohých návštevníkov skutočne inšpiroval k návšteve Slovenska.

Je úžasné prejsť tisíce kilometrov, aby tak ďaleko od domova bolo prezentované kvalitné slovenské víno. In vino veritas. Známa to veta, a našou pravdou bolo, že Slovensko, slovenské vína a sklo boli kráľmi šanghajských večerov.

Najčítanejšie články »