BCH , 09. okt 2017

Aký bude ročník v BAYNACHu?

Vyspovedali technológa v mladom vinárstve BAYNACH z Bojničiek. Richard Gažo si myslí, že z tohtoročnej úrody dorobia kvalitné vína.

Dala by sa momentálne v stručnosti zhodnotiť prebiehajúca kampaň ? A prvý odhad kvality vín?

Ročník 2017 môžeme zaradiť medzi lepšie ročníky, zdravotný stav hrozna je zatiaľ veľmi dobrý. Síce z jari sa znovu  vyskytol fenomén jarných mrazov, ktorý na niektorých lokalitách spôsobil výrazné škody, no tie neboli také rozsiahle ako v predchádzajúcom roku. Veľmi teplé leto sa zase odzrkadlilo v poklese obsahu kyselín v hroznách, čoho dôsledkom je aj nerovnomerné dozrievanie hrozien, to platí hlavne pre naše lokality.  Nie je ničím výnimočným na jednej parcele sme namerali cukornatosť rozdielnu i o 2,5 až 3,0 °NM. Aktuálne počasie v septembri nám doprialo vyššie množstvo zrážok, ktoré ovplyvní ďalší vývoj zdravotného stavu ešte nezozberaných hrozien, dá sa povedať, že zdravotný stav bude limitujúcim faktorom pre stanovenie termínu zberu ešte nezozberaných odrôd.

Minulý ročník (2016) bol charakteristický hlavne dvomi aspektami – silnými, jarnými mrazmi a v niektorých oblastiach fenoménom výskytu tzv. azíjských lienok –je ročník 2017 iný?

Rozsah poškodenia v jarných mesiacoch sa po až katastrofálnom predchádzajúcom roku nezopakoval.  Zväčša zadymovaním sa podarilo vinohradníkom ochrániť úrodu v najohrozenejších lokalitách,  no šťastím bolo, že najnižšie teploty nad ránom neboli príliš hlboko pod nulou a zadymovanie bolo tým účinnejšie. V otázke lienok asi nie je jednoznačná odpoveď, tuhá zima pravdepodobne nepriala vývoju populácie lienky východnej, pretože v roku 2017 sme vo viniciach zatiaľ nezaregistrovali tohoto škodcu. Faktorom ovplyvňujúcich ich výskyt je zrejme viac /vývoj počasia, existencia inej rastlinnej mono-kultúry na okolitých parcelách a pod.,  takže treba sa mať naďalej na pozore najmä pri spracovaní neskorších bielych a červených odrôd, zberaných v termínoch po zbere slnečnice.

Aké odrody máte momentálne vo vinárstve BAYNACH spracované a aké vína môžeme očakávať z už spracovaných odrôd?

Do toho času (30. 09) sme spracovali Irsai Oliver, Sauvignon, Mullet Thurgau a Tramín červený. Našou snahou v tomto ročníku, aj s ohľadom na priebeh dozrievanie, je docieliť vyššiu sviežosť, ovocnosť,  intenzívnejšiu aromatiku u bielych a ružových vín. To, či sme náš zámer uskutočnili posúdia naši zákazníci už čoskoro pri mladých vínach, v tomto roku by sme radi nafľašovali aromatické odrody oveľa skôr.

Sme síce v kampani 2017, no v produkcii BAYNACH nie je okrem Frankovky žiadna iná červená odroda – chystáte tento rok spracovať a rozšíriť sortiment červených vín?  

V ročníku 2016 sme vyprodukovali aj iné dve vína z červených odrôd Alibernet a Rulandské Modré (obe z domácich vinohradov z obce Bojničky). Jedná sa o komplexnejšie štruktúrované červené vína, ktoré sú momentálne v procese dozrievania v barikových sudoch a na trh ich plánujeme uviesť v mesiaci marec 2018, čím rozšírime našu kolekciu vín BAYNACH o veľmi pekné kúsky. Výrobu červených vín z ročníka 2017 budeme operatívne prispôsobovať zdravotnému stavu a zrelosti jednotlivých modrých odrôd, avšak odrodovo sa budeme orientovať iba na našu domácu odrodovú skladbu z Bojničiek.

Najčítanejšie články »