KT , 31. júla 2015

Bez práce nie sú koláče

Sme v období prázdnin a dovoleniek, čas oddychu a relaxu. Ale práca vinohradníka sa nezastavuje ani cez leto. Ba naopak. Leto je krásnym ročným obdobím, kedy je vinohrad už sýto zelený, je vo fáze aktívneho rastu a postupne sledujeme vývoj ďalšieho ročníka.

Snímka obrazovky 2015-07-31 o 10.17.03

Nová výsadba

Mladé vinárstvo PURUS v Modre sa stará o 8 hektárov vinohradov, ktoré sú roztrúsené v rôznych lokalitách modranského rajónu až takmer zasahujú do susedných Šenkvíc. Vinohrady postupne každým rokom zveľaďujú tie staršie zasluhujú aj omladiť a tam kde chýbajú sadenice, štepy je potrebné podsadiť. Snažia sa, aby vinice mali všetko čo potrebujú ako aj dokonalú odbornú starostlivosť.

Vďaka tomu nie sú pekné len na oko, ale dosahuje sa aj vysokokvalitnú surovina. Agrotechniku má pod palcom majiteľ vinárstva Ing. Rastislav Čistý, ktorý túto činnosť aj vykonáva. „Toto leto bolo náročné na teplotné extrémy, preto práca vo vinohrade začínala už o 4 hodine ráno. Dôležité je dodržiavať agrotechnické termíny. Potom sa Vám vinohrad odmení hroznom, z ktorého je radosť robiť víno.“ priznáva Rasťo. A že je paleta vín PURUS pestrá sa dá presvedčiť aj podľa odrôd a ich jednotlivých lokalít.

Spomenieme aspoň niektoré. Každá odroda predstavuje jeden vinohrad, až na lokalitu Fajdal, blízko Šenkvíc, kde pestujú dve odrody – Chardonnay a Rizling vlašský. Vinohrad je na klasických agátových koloch a klon Chardonnay pochádza z Ukrajiny. Obe vína sú bohaté a plné vďaka ílovitému podložiu.

Ďalším vzdialenejším a zároveň najvyššie vysadeným vinohradom v Modre je Silvánske zelené v lokalite Staré hory. Táto tradičná odroda z pieščitého podložia v sebe ukrýva veľký potenciál. Bližšie a dostupnejšie sú Veltlíny. Nachádzajú sa neďaleko sídla firmy a dá sa k nim prejsť pešo (lokalita Orfátel). Tie si môžete vychutnať v dvoch podobách, ľahší s jemným zvyškom cukru z terasovitých pieskov – VZ piesok, a sviežejší s jemnými kyselinkami z ťažkej hliny – VZ hlina (vinohrad Noviny).

Modrá odroda Svätovavrinecké sa pestuje výhradne na rosé. O nádhernú ružovú farbu a arómu červenej ríbezle sa pričinilo hrozno, ktoré sa vynie na vysokom vedení v upravenej a svetlej lokalite Grefty. Ružové získava každý rok množstvo zlatých a strieborných medailí. Vinohrady pestujú aj na skalnatom podloží. Tam je reprezentant Rizling rýnsky, ktorý ešte aj v dnešnej dobe rastie na vedení vertiko. Lokalita Ingle má niečo cez 30 rokov, veľmi dobre koncentruje teplo, a tým že je to mierny južne orientovaný svah je aj dostatočne slnečná. Zaručuje výborný výsledok práve pre túto odrodu.

Snímka obrazovky 2015-07-31 o 10.17.16Manželia Čistý však myslia aj na budúcnosť a preto sa pustili aj do výsadby nového vinohradu. Začiatkom roka 2013 spoločne vysadili novošľachenec Dunaj. Predchádzali tomu odborné konzultácie ohľadom vhodnosti podpníka a podložia, a dnes vieme povedať, že výsadba bola veľmi úspešná. Lokalita Šajby, ktorú zvolili sa javí ako správna voľba.

O pár rokov teda ochutnáme aj červené víno PURUS Dunaj, terroir skala. Modranský chotár je veľmi pestrý a lokalít na jeho mape máme mnoho. Či už tam pôjdete toto leto behať, alebo na cyklistiku, alebo na turistiku, vždy bude v blízkosti vinohrad. Vinohradnícke chodníčky nemajú len tienistú stránku s opustenými vinohradmi, ale nájdu sa svetlé body na mape. Rodina Čistých je jednou z tých, ktorá udržiava a zveľaďuje dedičstvo po predošlých generáciách.

Najčítanejšie články »