TASR , 10. mája 2010

Bohatí Číňania objavili termínované kontrakty na francúzske vína

Mimoriadna úroda hrozna v roku 2009 láka bohatých Číňanov, aby prvýkrát v histórii skúsili investovať do termínovaných kontraktov na francúzske vína. Ich producenti si od radosti mädlia ruky a tešia sa na rozširovanie svojich trhov a vyššie zisky.
Kontrakty na budúce dodávky vína, tzv. nákupy en primeur, majú korene vo francúzskej oblasti Bordeaux, ale už sa rozšírili aj do ďalších častí Francúzska. Pri týchto kontraktoch sa víno kupuje ešte predtým, ako sa plní do fliaš, teda ešte kým zreje v sudoch, pričom investori si zvyčajne na konečný produkt musia počkať zhruba 18 mesiacov. Skúsení odborníci dokážu posúdiť kvalitu ročníka na základe prvej sudovej ochutnávky, ku ktorej dochádza práve na jar nasledujúceho roka po zbere úrody.
Pri dobrých ročníkoch dokáže nákup en primeur zabezpečiť vysokú návratnosť. Počiatočná cena vína je totiž najnižšia, potom už iba stúpa.

„Číňania sa tento rok chystajú zapojiť do tohto typu obchodov vôbec prvýkrát,“ konštatoval Hubert de Bouard, majiteľ 24 hektárov viníc v Chateau Angelus vo francúzskom regióne St-Emilion.

Dosiaľ si bohatí Číňania zvyčajne kupovali už hotové vína, teda fľaše dobrých ročníkov. Najnovšie však hľadajú nové možnosti investícií a objavili termínované kontrakty na víno. Minulý rok bolo totiž ideálne počasie pre dozrievanie hrozna a všetko nasvedčuje tomu, že vlaňajší ročník vína bude mimoriadne kvalitný.

De Bouard odhaduje, že zruba 40 % svojej produkcie z roku 2009 predá v Ázii. Aj oslabovanie eura pomáha francúzskym vinárom, termínované kontrakty na ich produkty sú tak pre čínskych investorov lacnejšie a dostupnejšie. Vinári odhadujú, že ceny vínových kontraktov by sa vďaka poklesu hodnoty eura mohli pohybovať zruba na rovnakej úrovni ako v roku 2005. Aj keď na druhej strane vlaňajší ročník vyzerá veľmi sľubne, čo by mohlo predsa len cenu vína posunúť smerom nahor.

Najčítanejšie články »