Zabka , 14. nov 2011

Bratislava oslavovala príchod mladých Svätomartinských vín

Bratislava má za sebou veľkolepú vinársku oslavu. V piatok 11. 11. tu moravskí vinári spoločne so všetkými milovníkmi vína otvorili a prvýkrát ochutnali tohtoročné Svätomartinské vína. Stará tržnica, kde historicky tretí Svätomartinský košt prebehol, doslova praskala vo švoch. Slávnostné otvorenie a ochutnávku vybraných mladých vín si nenechalo ujsť asi 1 500 Bratislavčanov.

Otváranie tohtoročného mladého Svätomartinského vína sa nieslo v znamení jednotiek. Prvá fľaša bola slávnostne otvorená 11. 11. 2011, presne o 11.00 hodine predpoludním. Prípitkom na počesť a zdar tohtoročným Svätomartinským vínam aj celému ročníku 2011 sa potom začal Svätomartinský košt na Slovensku. Rovnako ako v minulých rokoch, aj tohto roku ho organizoval Vinársky fond ČR. 

„Pre návštevníkov koštu sme pripravili ochutnávku päťdesiatich vybraných vzoriek mladých Svätomartinských vín z produkcie 50 moravských vinárstiev. Všetky tieto vína sa pýšili ochrannou známkou SVÄTOMARTINSKÉ, ktorú získajú iba najlepšie mladé vína z Českej republiky. Musím zdôrazniť, že ich kvalita tohto roku prekvapila aj mnohých vinárov. Ročník 2011 je vďaka vynikajúcej úrode skutočne nadpriemerný a verím, že každý návštevník Svätomartinského koštu si počas degustácie našiel svojho favorita,“ povedal Ing. Jaroslav Machovec, riaditeľ Vinárskeho fondu ČR.

Svätomartinskému koštu patrila Stará tržnica od 11. do 18. hodiny. Jej priestory za ten čas navštívilo asi 1 500 návštevníkov. Dohromady vypili viac ako 900 litrov mladého Svätomartinského vína! Padol tak minuloročný rekord návštevnosti, keď na Svätomartinský košt prišlo asi o 400 návštevníkov menej. Ochutnávku mladých vín z Českej republiky si nenechal ujsť ani primátor hl. mesta Bratislavy doc. RNDr. Milan Ftáčnik, CSc.

„Svätomartinské vína sú v Českej republike fenoménom, ktorý sa stále viac prejavuje aj tu, na Slovensku. Keď sme pred troma rokmi mladé Svätomartinské vína v Bratislave predstavovali prvýkrát, prišlo ich ochutnať asi 300 záujemcov. Tohto roku ich na Svätomartinský košt dorazilo päťkrát viac! Ľudia už kvalitu našich vín poznajú 
a Svätomartinské sa dostáva do ich povedomia. Na rastúci záujem samozrejme kladne reagujú vinári z Českej republiky. Tohto roku vyrobili dohromady viac ako 
2 milióny fliaš Svätomartinských vín a časť z nich zamieri práve do slovenských obchodov a vínoték,“ dodáva Ing. Machovec. 

Priaznivci mladého vína na Slovensku si tak môžu počas jesene Svätomartinské vína ďalej vychutnávať, napríklad pri posedení s priateľmi. Mali by však mať na pamäti, že mladé víno je určené na rýchlu spotrebu. „Určite ho odporúčam vypiť do jari, dokedy si Svätomartinské udržuje svoj svieži charakter a najlepšie si ho tak vychutnáte. Na archiváciu vhodné nie je,“ hovorí Marek Babisz, hlavný sommelier vinárskeho centra Valtice.

ZNAČKA SVÄTOMARTINSKÉ

Svätomartinské vína sú mladé vína a zároveň prvé, ktoré môžu vinári z ukončeného zberu ochutnávať. V Českej republike sú tieto vína označené ochrannou známkou SVÄTOMARTINSKÉ, ktorá je zárukou kvality. Stvárňuje ju štylizovaná podoba svätého Martina na bielom koni. Známka SVÄTOMARTINSKÉ bola zaregistrovaná v roku 1995 a od roku 2005 je jej výhradným vlastníkom Vinársky fond ČR. Spoločne s Národným vinárskym centrom zaisťuje už sedem rokov propagáciu tejto značky v rámci Českej republiky a tretí rok aj na Slovensku. Ochrannú známku, ktorá je symbolom kvality vína, môžu získať všetci vinári a vinárstva registrovaní v Českej republike, ak spĺňajú všetky predpísané kritériá.

Najčítanejšie články »