MM , 10. okt 2014

Bratislavu ovládnu najslávnejšie francúzske vína z Bordeaux

Dňa 24.10.2014 bude Bratislava hostiť vína zo slávnych zámkov z najuznávanejšej vinárskej oblasti na svete.

Najväčšia exkluzívna degustácia vín z Bordeaux má už desaťročnú tradíciu u našich českých susedov. Na Slovensku sa však viac ako 20 vín zo slávnych zámkov, zo všetkých hlavných apelácií v Bordeaux, predstaví po prvýkrát.

Milovníci vína a profesionálni vinári budú môcť počas Grand Bordeaux 2014 Bratislava degustovať vína producentov z kategórie TOP 100. „.Odprezentujú sa najmä červené vína Bordeaux z 22 zámkov, ktoré sú skutočnými legendami tohto regiónu, ako napríklad Chateau Pichon Comtesse, Chateau Palmer, Chateau Leoville las Casses alebo Chateau La Conseillante. Počas degustácií sa rozleje cez 600 fľiaš vín v celkovej cene viac ako 25 000 eur,” povedal spoluorganizátor podujatia Zlatko Míčka zo spoločnosti Merlot d’Or.

Vína z Bordeaux prichádzajú na trh vždy s určitým oneskorením. V sudoch a fľašiach musia totiž dôkladne vyzrieť. Preto sa budú degustovať vína z ročníka 2011. „ Cieľom je predstaviť kompletný ročník 2011 z Bordeaux pri vstupe na svetový trh. Je to jedinečná možnosť porovnať vína od jednotlivých prestižnych výrobcov z Bordeaux a vytvoriť si tak vlastný obraz o rozdieloch v kvalite a vidieť rôzne štýly jednotlivých vín, “ doplnil Zlatko Míčka. Degustácia vín a slávnostný banket sa uskutočnia v reprezentatívnych priestoroch Perlovej sály reštaurácie Hrad a to od 10.00 – 13.00 a od 15.00 do 18.00. Cena degustácie je 20 eur, záujemcovia si môžu vstup rezervovať na vinoteka@chateau-vin.sk

bordeaux

Degustácia

Ochutnávky Grand Bordeaux Bratislava sa osobne zúčastnia majitelia alebo pivniční majstri niektorých slávnych Chateau, ako napr. Château Lagrange, Château Giscours či Château Smith Haut Lafitte.

VINÁRSKA OBLASŤ BORDEAUX
sa rozprestiera na juhozápade Francúzska pri pobreží Atlantického oceánu. Tiahne sa popri ústí rieky Gironde a pokračuje širokým vejárom okolo samotného mesta Bordeaux, ležiaceho uprostred celej oblasti. Je to najslávnejšia vinárska oblasť na svete, na jej území sa nachádza väčšina z najuznávanejších a najslávnejších červených vín. Hovorí sa o nej ako o kolíske odrôd Cabernet Sauvignon a Merlot. Disponuje väčšou rozlohou viníc a výhodnejšou geografickou polohou pre medzinárodný obchod ako jej najväčší rival, oblasť Burgundsko

– rozloha viníc: 113 000 ha
– odrody vína: Biele – Sauvignon blanc, Sémillon, Muscadelle
– odrody vína: Červené – Cabernet Sauvignon, Merlot, Cabernet franc
– väčšina viníc spadá pod tzv. „chateau“ / zámky. Môže ísť o skutočné zámky, alebo aj o obyčajné vinárske hospodárstva. Podobných usadlostí je v Bordeaux približne 8 000, z nich tzv. alokovaných, teda predávaných formou futures, en primeur je cca. 300.

História pestovania vinnej révy v Bordeaux začala v 1. stor.n.l. v okolí mestečka St. Emilion. Oblasť dnešného Médocu však zostala až do 14.stor. neobývateľnou bažinou. Až po zavedení odvodňovacích kanálov sa začalo toto územie poľnohospodársky obrábať. Následne sa zistilo, že štrkopiesková pôda vytvára vynikajúce podmienky na pestovanie vinnej révy.

ZOZNAM DEGUSTOVANÝCH VÍN – ročník 2011

Pauillac: Réserve de la Comtesse (Pichon Comtesse de Lalande) Echo de Lynch Bages, Lacoste Borie (Grand Puy Lacoste)
St. Julien: La Croix de Beaucailou (Ducru Beaucaillou) Le Petit Lion (Léoville Las Cases) Amiral de Beychevelle Fiefs de Lagrange
St. Estephe: La Dame de Montrose Marquis de Calon
Margaux: Alter Ego de Palmer Baron de Brane (Brane Cantenac)
Siréne de Giscours Blason d ́Issan
St. Emilion: Petit Figeac
Pomerol: Due de Conseillante Fugue de Nenin
Pessac Léognan: Les Hauts de Smith (blanc+rouge) Clémentin de Pape Clément (blanc + rouge) La Réserve de Malartic rouge
Haut Médoc: Les Allés de Cantemerle
Sauternes: Petit Guiraud

Najčítanejšie články »