MM , 01. okt 2014

Bude siedma Oberačka po sebechlebsky, dosiaľ ju videlo takmer 50.000 ľudí

Už takmer 50.000 návštevníkov prešlo malebnými zákutiami pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry na Starej hore pri Sebechleboch počas šiestich ročníkov kultúrno-spoločenského podujatia Oberačka po sebechlebsky.

Siedmy ročník sa uskutoční v sobotu 4. októbra. „Začínali sme v roku 2008 návštevnosťou 500 ľudí, najväčší počet návštevníkov dosiahol číslo 13.463 a dokopy za tých šesť rokov to bolo oficiálne 46.696 návštevníkov,“ píše sa na stránke organizátorov z Občianskeho združenia Stará Hora.

Tak ako každý rok aj teraz bude otvorená väčšina zo starých ručne kopaných vínnych pivníc na Starej Hore. V nich bude okrem dobrého vína pripravená aj ponuka tradičných regionálnych jedál. Počas festivalu budú na pódiu vystupovať folklórne skupiny nielen z regiónu Hont, ale aj celého Slovenska. Podujatie spestrí jarmok ľudových remesiel s ukážkami ľudovo-remeselnej výroby. História Starej Hory ako miesta, kde sa pestoval vinič, je stará viac ako 500 rokov. Doložené správy dokonca hovoria o spore o víno, ktorý tu súdy riešili už v 13. storočí. Zaujímavosťou je tzv. trojpivnica, ktorú za Rakúska-Uhorska vlastnila Ostrihomská kapitula.

Najčítanejšie články »