CHGRDB , 15. aug 2017

Celebritné vína – skvosty, alebo prepadáky?

Už sme si zvykli na to, že slávne osobnosti z Hollywoodu majú svoje vlastné kolekcie oblečenia či parfumov.

Ich mená fungujú ako silná značka, ktorá zákazníkov láka ku kúpe. Áno, je to skvelý marketingový ťah, aj keď skutočná kvalita produktu je otázna.

Víno ako vec prestíže

Celebrity však v posledných rokoch objavili čaro vinárstiev. Jednak ide o zaujímavú investíciu – kúpou viníc, povedzme v srdci Francúzska, získajú tie najlepšie vinohrady, ktorých hodnota bude stúpať. Ale takisto je to pre nich príležitosť, ako na trh uviesť svoje vlastné víno. Veď kto by sa tým nechcel pochváliť…

Ktorým celebritám sa podarilo obohatiť svet vín? A ktoré by sa naopak mali radšej venovať niečomu inému?

Ružové víno Miraval od hviezdneho páru

Brad Pitt a Angelina Jolie vlastnia vinárstvo Chateau Miraval v známej francúzskej oblasti Provence. Ich vinárstvo sa dostalo do povedomia vďaka úspechu ružového vína Rosé Miraval 2012, ktoré svojou kvalitou mnohých prekvapilo. Víno sa totiž objavilo v zozname TOP 100 najlepších vín roka 2013 prestížneho magazínu Wine Spectator. K oceneniu určite prispel aj fakt, že sa na produkcii Rosé Miraval podieľal aj uznávaný francúzsky vinár Marc Perrin, odborník na organické vína.

Pri Rosé Miraval tak platí, že nejde o hocijaké celebritné víno pochybnej kvality, ale o skutočne špičkové víno. Navyše sa predávalo za priaznivú cenu 25 dolárov (necelých 20€). Toto víno však nie je bežne v ponuke vo vínnych kartách..

Vedeli ste, že…
Na obrovskom pozemku Chateau Miraval sa okrem 75 ha viníc nachádza aj starobylé vidiecke sídlo z roku 1841, kde mal tento najznámejší hollywoodsky pár svadbu.

 

Skvelý Merlot od krstného otca

Režisér kultovej snímky Krstný otec, Francis Ford Coppola, má ako pravý Talian víno v krvi. Svoju prvú vinicu si kúpil už v roku 1975 v Napa Valley, v Kalifornii, a odvtedy sa viac venuje vinohradníctvu ako točeniu filmov. Jedným z jeho lahodných vín je Blue Label Merlot 2010, ktorý odborníci na víno označujú ako elegantné, svieže a jemne pikantné. Avšak bez toho, aby v ňom bolo cítiť príliš veľa tanínov.Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt francis coppola blue label merlot 2010

 

Okrem Merlotu nájdete v Coppolových vinohradoch aj ďalšie odrody ako Cabernet Sauvignon, Zinfandel (teda Primitivo) či Pinot Noir. Zaujímavosťou je, že vína a jednotlivé kolekcie vín, pomenúva názvami z kinematografie – napr. cuvée Cinema z limitovanej produkcie Director´s Cut.

 

V Napa Valley má okrem Francisa Coppolu svoje vlastné vinice aj Victoria Beckham, ktorá ich dostala od svojho manžela Davida Beckhama ku svojím 34 narodeninám. Víno z tohto vinohradu je však určené len na súkromnú spotrebu a nepredáva sa komerčne.

 

Sting a jeho minerálne víno s tabakovými tónmi

Spevák Sting sa môže pochváliť vinicami v rámci svojej usadlosti Il Palagio vo Florencii, v Toskánsku. Jeho vína sú charakteristické tým, že ide o organické, bio-dynamické vína, ktoré nesú názov jeho piesní ako When We Dance, alebo Sister Moon. Práve kombinácia tradičnej toskánskej modrej odrody Sangiovese, spolu s Merlotom a odrodou Cabernet Sauvignon vo víne Sister Moon, dokáže presvedčiť všetkých neprajníkov, že aj celebrity môžu produkovať pekné vína. V tomto víne nájdete arómu sladkých čerešní, kvetov, sladkého drievka a tabakové tóny; chuť je plná a harmonická. Víno sa výborne hodí ku steakom.

 

 

Vedeli ste, že…
Aj herec Gérard Depardieu či americký prezident a podnikateľ Donald Trump sú veľkými producentmi vína. Objem ich produkcie sa ráta na státisíce fliaš ročne.

 

Celebrity, ktorým to nevyšlo

To, že je niekto dosť bohatý na to, aby si kúpil vinohrady, ešte neznamená, že vie vytvoriť lahodné víno. Presvedčiť sa o tom môžete pri víne Pinot Grigio od herečky Drew Barrymore(Monterey, Kalifornia), ktoré si získalo nelichotivé prirovnanie – pripomína pitie zriedenej vody s citrónom*.

 

 

 

 

 

 

Rovnako zle sú na tom vína z produkcie svetoznámej kapely ACDCako napr. Hell’s Bells Sauvignon Blanc 2011

(Nový Zéland) alebo Back in Black Shiraz 2011 (Austrália), ktoré nevynikajú ani vôňou, ani chuťou. Ide teda len o marketingový ťah na prilákanie zákazníka.

 

 

 

 

 

 

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt Fergalicious Red Blend 2011

 

Trojicu nie príliš chutných celebritných vinárstiev uzatvára Ferguson Crest, ktoré patrí rodine speváčky Fergie z kapely Black Eyed Peas. Víno Fergalicious Red Blend pochádza zo Santa Ynez Valley (Kalifornia) a je dôkazom toho, že všetkého veľa škodí. Príliš veľa výrazných ovocných chutí, ktoré sa navzájom bijú a nemožnosť skombinovať toto víno s jedlom, ho radí medzi úplné prepadáky.

 

Vína, ktoré nesú mená slávnych osobností, majú často veľkú pozornosť. Je pravdou, že medzi nimi možno nájsť aj skvosty, no veľa z nich je naozaj len komerčným, marketingovým výtvorom. Preto, ak si chcete dopriať kvalitné víno (a nie celebritný „sirup“ od Fergie ), vyberte si víno zo skutočného vinárstva – napr. zo Chateau GRAND BARI.

*Výsledky hodnotenia slepej degustácie portálu BuzzFeed, ktorú zastrešil renomovaný someliér Michael Madrigale.

Najčítanejšie články »