Zabka , 16. nov 2010

České mladé vína zobrala Bratislava útokom

Bratislava má za sebou historicky druhé otváranie Svätomartinských vín. A je nutné zdôrazniť, že rekordné! Možnosť ochutnať prvé tohtoročné víno si nenechali ujsť stovky Bratislavčanov. Stará tržnica, v ktorej Svätomartinský košt prebiehal, doslova praskala vo švíkoch. Na jedinečný vinársky sviatok, ktorý usporiadal Vinársky fond ČR, nakoniec dorazilo viac ako tisíc návštevníkov.

Otváranie tohtoročného Svätomartinského vína sa nieslo v znamení jednotiek. Prvá fľaša mladého vína bola slávnostne otvorená 11. 11., presne o 11.00 hod. Prípitkom na počesť tohtoročných Svätomartinských vín aj celého ročníka 2010 sa potom začal historicky druhý Svätomartinský košt na Slovensku. „Návštevníci koštu si mohli vyberať presne z päťdesiatich vybraných vzoriek Svätomartinských vín pochádzajúcich z moravských vinárstiev. Všetky vína sa pýšili označením SVÄTOMARTINSKÉ. Ľudia tak mali jedinečnú možnosť ochutnávať na jednom mieste tie najlepšie mladé vína z českej produkcie,“ povedal Ing. Jaroslav Machovec, riaditeľ Vinárskeho fondu ČR.

O tom, že Svätomartinské vína chutili, svedčí záujem verejnosti, ktorý prekonal všetky očakávania. Celkom dorazilo na Svätomartinský košt rekordných 1 102 návštevníkov. Nechýbali ani slávne osobnosti. Svätomartinské víno degustovala napríklad aj známa speváčka Eva Máziková.

„Musím priznať, že záujem verejnosti o otváranie našich Svätomartinských vín nás milo potešil. V minulom roku, hlavne pre daždivé počasie, prišlo mladé vína ochutnávať 330 Bratislavčanov. Nepochybujem o tom, že návštevnosť Svätomartinského koštu bude mať v budúcnosti vzrastajúcu tendenciu. V Českej republike oslavujeme tento sviatok už šiesty rok a tento rok prišlo na Svätomartinský košt v Brne takmer 3 000 milovníkov vína,“ usudzuje Ing. Machovec. V priebehu dňa mohli návštevníci aj súťažiť o vybrané fľaše Svätomartinských vín. Príjemnú atmosféru koštu doplnila cimbalová muzika Jasénka. Ochutnávka mladých vín v areáli Starej tržnice bola ukončená úderom 18. hodiny. Celkovo sa vypilo 840 litrov Svätomartinských vín!

Svätomartinské víno je teraz možné dostať vo vybraných reťazcoch a vinotékach. Ľudia by však mali mať na pamäti, že mladé víno je určené na rýchlu spotrebu. „Určite ho odporúčam vypiť do jari, kým si Svätomartinské udržiava svoj svieži charakter a najlepšie si ho tak vychutnáte. Nie je príliš vhodné na archiváciu,“ hovorí Marek Babisz, hlavný sommelier vinárskeho centra Valtice.

ZNAČKA SVÄTOMARTINSKÉ
Tento rok sa vyrobilo rekordných 1 750 000 fliaš Svätomartinského vína. Všetky nesú známku kvality SVÄTOMARTINSKÉ. Tú stvárňuje štylizovaná podoba svätého Martina na bielom koni. Značka SVÄTOMARTINSKÉ bola zaregistrovaná v roku 1995 a od roku 2005 je jej výhradným vlastníkom Vinársky fond ČR. Spoločne s Národným vinárskym centrom zabezpečuje už šesť rokov propagáciu tejto značky v rámci Českej republiky a druhý rok tiež na Slovensku. Ochrannú známku, ktorá je symbolom kvality vína, môžu získať všetci vinári, ktorí sú registrovaní v Českej republike, pokiaľ spĺňajú všetky predpísané kritériá.

Najčítanejšie články »