TASR , 08. júla 2009

Cez tri kopce a stovky viníc

Cez tri kopce a stovky viníc - tak taký je názov novej cyklotrasy, ktorú v týchto dňoch otvorili v obci Sebechleby v okrese Krupina.

Cestička s dĺžkou 29 kilometrov spája deväť lokalít v piatich obciach od Drážoviec, cez Ladzany, Sebechleby a Hontianske Nemce, až po Kráľovce – Krnišov. Trasa vedie cez dediny, ktorých história je spojená s vinohradníctvom, originálnou ľudovou architektúrou a osobitým folklórom. Prechádza vinárskou oblasťou Biele Dráhy, pamiatkovou rezerváciou ľudovej architektúry Stará Hora či vinicami Hontianskych Nemiec.

Podľa Martina Schvarca z Občianskeho združenia Sebechleby, ktoré stojí za výstavbou cyklotrasy, prvá zelená cestička v Honte by mala byť jedným z impulzov pre rozvoj vidieckeho cestovného ruchu v regióne. Cyklotrasu budovali od jesene 2008. Na jej značenie a úpravu investovali približne 15.000 eur (450.000 Sk). Takmer polovicu nákladov získali z Nadácie Ekopolis, ďalšie financie sú od súkromných aj verejných partnerov. Trasa je označená modrou farbou a je na nej osadených niekoľko odpočívadiel a smerových tabúľ.

Najčítanejšie články »