Juraj Janík , 08. apr 2013

Dnes sa začala degustácia vín pre Pezinské vínne trhy 2013

Malokarpatské vinohradnícke mesto Pezinok sa pripravuje na svoje tradičné Vínne trhy. Dnes sa začali degustačné prehliadky vín, na ktorých vybraní enológovia v porote posúdia najkvalitnejšie vzorky.

Ich verejná ochutnávka bude na otvorení trhov v mestskom Kultúrnom centre 26. a 27. apríla. Vínne trhy sa konajú každoročne, väčšinou v tretí piatok a sobotu v apríli. „Prispeli k vytvoreniu novodobej tradície Pezinka ako centra vínneho turizmu na Slovensku a stali sa miestom odborných i neformálnych stretnutí vinárov,“ zhodnotil Milan Pavelka, predseda Občianskeho združenia Malokarpatská vínna cesta. 

Medzinárodná súťaž, výstava a degustácia hroznových vín v tomto roku ponúka 559 vzoriek vín od 101 vystavovateľov. „Hodnotenie vín je anonymné za okrúhlym stolom, odborné komisie hodnotia vína na základe 100-bodového systému založeného na princípe udeľovania kladných bodov. Ku každému ročníku je vydaný katalóg, ktorý obsahuje zoznam všetkých zúčastnených a prehľad ocenených vín,“ dodala pre TASR dlhoročná protagonistka súťaže Oľga Bejdáková zo Združenia pezinských vinohradníkov a vinárov. 

Na pezinských vínnych trhoch ani tento rok nebudú chýbať sprievodné podujatia, ako napríklad súťaž o najkrajšiu vínnu etiketu, adjustáž vína, či veľmi atraktívna súťaž o Kráľovnú vína malokarpatského regiónu. Vínne trhy v Pezinku sa usporadúvajú od roku 1995 pôvodne ako regionálna ochutnávka vín. Postupne sa vyprofilovali na podujatie, z ktorého ocenenia sa považujú za vysoko prestížne.

Najčítanejšie články »