TASR , 17. dec 2017

Eurokomisia schválila nové chránené označenie pôvodu pre slovenské víno

Európska komisia schválila v piatok žiadosť o zápis dvoch názvov vín do registra Chránených označení pôvodu (CHOP) - pre slovenský Skalický Rubín a pre francúzsky La Clape.

Informoval o tom Dušan Chrenek, ktorý pôsobí na Generálnom riaditeľstve pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka v Európskej komisii. „Skalický rubín je ďalším z radu slovenských vín, ktoré sú medzi európskymi chránenými označeniami pôvodu. V európskom registri je tak spolu zapísaných 21 slovenských chránených označení vín, vrátane Vinohradníckej oblasti Tokaj„, uviedol Chrenek. Červené víno Skalický Rubín musí byť vyrobené len z hrozna dopestovaného na presne ohraničenom území kopca Vintoperk.

Práve to mu dáva jeho výsledný charakter. Názvy odrôd viniča pre vína s označením La Clape sa pestujú na území toho istého názvu, ktoré sa nachádza v oblasti l’Aude v južnom Francúzsku. Tieto dva nové názvy sa zaradia medzi viac ako 1750 názvov vín, ktoré sú už chránené. Zoznam je k dispozícii v databáze e-bacchus. Na európskej úrovni má ochranu aj ďalších 19 slovenských produktov, medzi inými Slovenská bryndza, Zázrivský korbáčik či Skalický trdelník. „Je dôležité, že kvalitné tradičné slovenské potraviny sú chránené na európskej úrovni a môžeme byť na ne právom hrdí,“ dodáva Chrenek.

Najčítanejšie články »