JZ , 29. feb 2016

KARPATSKÁ PERLA očarila japonské degustátorky

Vinárstvo KARPATSKÁ PERLA dosiahlo na súťaži Sakura Awards 2016 vynikajúci úspech, keď získalo tri zlaté a jednu veľkú zlatú medailu. Navyše boli na súťaži ocenené aj ďalšie slovenské vína.

Slovné spojenie Japonsko a víno nám mnohým v prvom rade evokuje ryžové saké. V Japonsku je však na vzostupe hroznové víno, ktoré je na tamojšom trhu v posledných desaťročiach čoraz výraznejšie. Japonci si obľúbili svetové vína a na vybraných miestach možno natrafiť aj na slovenské. Tie si v krajine vychádzajúceho slnka získali povesť vysokej kvality. Potvrdzuje to aj opätovný úspech našich vín na prestížnej súťaži Sakura Awards. Tento rok sa konal už tretí ročník, ktorého sa zúčastnilo až 3 543 vzoriek z 35 krajín sveta. Vystavovatelia si túto súťaž obľúbili, čo dokazuje aj zvýšenie počtu vzoriek o 1500, oproti prvému ročníku. Ocenenia zo Sakura Awards majú v Japonsku veľký význam a o ocenené vína je značný záujem. Zaujímavé tiež je, že vína hodnotia iba ženy – najlepšie japonské degustátorky. Na čele súťaže stojí uznávaná sommelierka, pani Yumi Tanabe, prezidentka Wine & Spirits Culture Association a riaditeľka vinárskej školy v Tokiu.

V rámci slovenských vín zaznamenalo najväčší úspech vinárstvo KARPATSKÁ PERLA, ktorému v Japonsku udelili tri zlaté medaily a dokonca jednu veľkú zlatú medailu. V bodovom rozmedzí 95-100 bodov (veľká zlatá medaila) skončil JAGNET Muškát moravský 2015. Zlaté medaily získali vína: JAGNET Müller Thurgau 2015, Pinot Noir 2012 a cuvée Pinot Blanc/Pinot Noir/Chardonnay 2014. Spomedzi vín, ktoré získali veľkú zlatú medailu bude ďalej vybratých 30. Tie budú 8. marca slávnostne ocenené diamantovou trofejou na najväčšej japonskej výstave nápojov a gastronómie Foodex.

Zo slovenských vín, zúčastnených výstavy Sakura Awards 2016 zaujali aj Cabernet Sauvignon (Strekov)2012, Frankovka modrá (Dolné Orešany) 2013 a Pinot Blanc (Kosihovce) 2014 z produkcie vinárstva Mrva & Stanko, ktoré získali zlaté medaily. Zlato potešilo aj Tokaj Macik Winery, ktorí ho získali za svoj Tokaj Classic, Tokajský výber 4-putňový 2003. Za svoje šumivé vína Pálffy Frizzante Doux a Sekt Pálffy Rose Extra Dry bolo striebrom ocenené Víno Nitra. Chowaniec & Krajčírovič zo Svätého Jura získali striebornú medailu za víno Müller Thurgau 2015.

Zdroje: sakuraaward.com, karpatskaperla.sk

Najčítanejšie články »