TASR , 03. apr 2009

Konferencia o reforme vinohradníctva

Reformou spoločnej organizácie na trhu s vínom a jej dopadom na slovenské vinohradníctvo a vinárstvo sa na dnešnej konferencii vo Viničnom zaoberalo 250 profesijných odborníkov z celého Slovenska.

Minister pôdohospodárstva Stanislav Becík informoval o nových podporných programoch vo vinárstve a vinohradníctve súvisiacich so systémom podpôr z Programu rozvoja vidieka, ktorý je podporovaný a spolufinancovaný Európskou úniou. Podľa Becíka máme v SR 22.000 hektárov registrovaných vinohradov, z toho je len 16.000 ha obhospodarovaných a ešte menej, len 12.000 ha rodiacich. Program podpôr je stavaný tak, aby sa tento stav zmenil v najbližších rokoch. Počet hektárov rodiacich vinohradov by sa mal vyrovnať počtu obhospodarovaných. V tejto súvislosti pripomenul, že Slovensko je krajina s vysokým podielom osídlenia na vidieku, a preto aktivity na podporu vinárstva i vinohradníctva treba podporovať aj z pohľadu zamestnanosti, najmä v období svetovej finančnej a hospodárskej krízy.

Becík zdôraznil, že sa musí zmeniť stav, ak sa za minulý rok rozdiel medzi vývozom a dovozom vína vyšplhal v obchodnej bilancii Slovenska v náš neprospech vo výške 46,5 milióna eur (1,4 miliardy Sk). V dovoze vína je pritom zarátaná aj pridaná hodnota zahraničných vinárov v podobe ich práce, o ktorú je ukrátená pracovná sila na Slovensku.

Na konferencii sa zaoberali aj novými spôsobmi označovania kvality vín, ktoré by mali nájsť odozvu v jednotnej forme informačných etikiet. Diskusia bola tiež o novom návrhu zákona o vinohradníctve. Nový návrh zákona okrem iného upúšťa od ochrany vinohradov, s výnimkou Tokajskej vinohradníckej oblasti, respektíve od zákazu likvidácie viníc. Majitelia viníc by podľa návrhu mohli vyklčovať vinice bez rezortného súhlasu, pričom však výsadba nových viníc bude na tento súhlas viazaná.

Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona

Najčítanejšie články »