BARI , 04. sep 2017

Košice majú svoje vinohrady a víno CASSAVITA

Víno CASSAVITA vzniklo s cieľom návratu tradície zo 14. storočia, keď Košice mali monopol obchodu s vínom. Neskôr v 16.stor mali Košice už vlastné vinice v Tokaji.

Preto sme sa rozhodli prinavrátiť túto tradíciu a symbolicky odovzdať mestu 1 hektár viníc. Z tejto vinice sme vyrobili víno CASSAVITA s ktorým sa začína  písať nová kapitola Košického vína. Jedno Euro z predaja každej fľaše tohto vína mimo objemu určeného pre mesto Košice bude odovzdané na obnovu mestskej kultúrnej pamiatky, ktorú si Košičania sami vyberú na Košických slávnostiach vína už 7. – 9. septembra 2017.

Ktorá z pamiatok dostane najviac hlasov od Košičanov?

  1. Urbanova veža
  2. Miklušova väznica
  3. Košický hrad

Ako vznikol názov CASSAVITA a čo symbolizuje
CASSAVITA, ktorej meno je slovnou hračkou zloženou zo slov „Cassa“ – pomenovanie Košíc a „vita“ – život, svojou komplexnou, pulzujúcou a sviežou chuťou pripomína práve život v metropole východu. Rovnako aj etiketa v tvare motýlika – symbolu vznešenosti – nesie nielen súčasný erb, ale aj oficiálne farby Košíc – modrú a žltú – a spoločne s trikolórou biela-modrá-červená nadväzuje na históriu košických vinárskych dejín, v ktorej sa mesto môže pýšiť kvalitným bielym suchým akostným značkovým vínom s chráneným označením pôvodu. CASSAVITA pokračuje v tradícii slávneho vína Košický poklad, ktoré sa počas komunizmu tešilo obľúbenosti nielen vo svojom rodnom meste, ale i v celom Československu.

Symbolické odovzdanie vinice mestu a požehnanie vinohradov
Ešte pred oficiálnym odhalením vína CASSAVITA, ktoré bude na Košických slávnostiach vína bolo 3. septembra 2017 slávnostné podujatie, ktoré sa konalo priamo na Tokaji, na hone Malé Káty, z ktorého vzniklo toto víno. Primátor mesta Košice Richard Raši prijal 1 hektár mestských viníc a Chateau GRAND BARI ako správca vinice podpísalo prísahu, že sa bude príkladne o tieto vinice starať a vyrábať z nich len košické víno CASSAVITA. Aby sa viniču lepšie darilo, vinice ako aj víno požehnal pán kaplán Peter Jano. Veríme, že CASSAVITA spojí všetkých Košičanov a milovníkov dobrého vína.

Prezrite si celú fotogalériu z tohto podujatia a príďte prechutnať víno CASSAVITA na Košické slávností vína 7. – 9. septembra 2017, kde môžete aj Vy rozhodnúť, ktorej mestskej pamiatke pomôžeme.

Najčítanejšie články »