TASR , 11. May 2009

Kríza už ohrozuje aj vinársky priemysel v Španielsku

Globálna hospodárska kríza tvrdo zasiahla ekonomiku Španielska, ktorá upadla do recesie. Hrozí, že jej ďalšou obeťou sa stane vinársky priemysel v krajine.

Popredný španielsky odborník Pancho Campo tvrdí, že 30 až 40 vinárskych závodov v Španielsku je na predaj. Recesia podľa neho spôsobí zemetrasenie v tomto odvetví a dotlačí mnohé malé podniky do krachu. “Malí producenti vína sa budú musieť buď spojiť, alebo ich pohltia väčšie firmy. Časy sú zlé, niektoré firmy zmiznú,” skonštatoval.

Podniky, ktoré produkujú uznávané značky a snažia sa expandovať do zahraničia, si pravdepodobne nájdu kupca. Iné však také šťastie mať nemusia, domnieva sa Fernando Malo, analytik španielskej investičnej banky OnetoOne Capital. Španielsko má rozsiahle vinice a na tomto odvetví závisí zruba milión rodín. Vlani dokonca predbehlo Francúzsko a stalo sa druhým najväčším vývozcom na svete, hneď po Taliansku.

Na Iberskom polostrove sa nachádzajú aj prestížne vinice, napríklad tie, ktoré patria vinárskemu podniku Bodega Numanthia Termes v regióne Toro. Červené vína z jeho produkcie sa predávajú za stovky dolárov za fľašu. Podnik kúpila firma LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy), najväčšia svetová spoločnosť s luxusným tovarom, od zakladateľskej rodiny Egurenovcov vo februári 2008. Ale viac ako 85 % producentov vína v krajine sú malé firmy, a práve tie sú najzraniteľnejšie.

Predaj vína sa v januári a februári prepadol oproti vlaňajšku o takmer 40 % a export do Talianska a Ruska, ktoré sú najväčšími odberateľmi španielskeho vína, sa znížil v prvom prípade o 75 % a v druhom o 70 %. Aj v reštauráciách a v baroch v Španielsku sa skonzumuje menej vína. Ľudia totiž šetria a zostávajú doma. Zníženie odbytu už stlačilo cenu vína oproti vlaňajšku takmer na polovicu. Farmári, ktorí majú ešte peniaze za vlaňajšiu úrodu, sa obávajú, že vinárske závody nebudú mať tento rok peniaze na nákup hrozna.

Najčítanejšie články »