ASSR , 18. Jan 2010

Kto bude najlepším somelierom?

O titul najlepšieho someliera Slovenska, Čiech a Moravy zabojuje na 4. ročníku Corner Sommelier Competition 26 profesionálov a študentov hotelových akadémií.

Vo štvrtok 21. januára 2010 o 14:00 sa na výstavisku Incheba v Bratislave v rámci výstavy Danubius Gastro uskutoční 4. ročník seniorskej somelierskej súťaže Corner Sommelier Competition – Down Under Trophy 2010, tento rok zameranej na oblasť Austrálie a Nového Zélandu. Súťaž organizuje spoločnosť CORNER SK, spol. s r.o. v spolupráci s Asociáciou somelierov Slovenskej republiky (ASSR). Peter Kecskés, víťaz všetkých troch predchádzajúcich ročníkov Corner Sommelier Competition, bude Slovensko reprezentovať na Majstrovstvách sveta somelierov, ktoré sa uskutočnia tento rok v apríli v Čile.

Účastníkov súťaže, do ktorej sa tento rok prihlásilo 26 profesionálov a študentov zo Slovenska, Čiech a Moravy, hodnotia v rôznych súťažných disciplínach. Po veľmi náročnom teste odborných znalostí z oblasti gastronómie, vinárskej a vinohradníckej legislatívy, nasleduje anonymná degustácia, určovanie odrodovej skladby vzoriek vína, ich pôvodu a veku. Vo finálovej časti, ktorá je verejná, súťažiaci v limitovanom čase predvádzajú servis vín, odporúčania vín k jedlu či dekantáciu vína.

„V predhádzujúcich ročníkoch súťaže, ktorá bola vždy zameraná na inú vinohradnícku lokalitu, sa podľa písomných testov preukazovala dobrá príprava jednotlivých súťažiacich. Horšie to už bolo v anonymnej degustácii, kde sa preukázal u väčšiny účastníkov nedostatočný ’kontakt’ s vínami z iných krajín. Skvelé však boli najmä vystúpenia finalistov, ktoré museli zaujať aj početné publikum na výstavisku,“ zhodnotil pripravenosť uchádzačov o titul najlepšieho someliera Štefan Valovič, prezident ASSR.

Roman Milata, sales manager spoločnosti Corner SK s.r.o.: Na súťaži sa zúčastňujú iba tí najlepší z najlepších spomedzi profesionálov zo Slovenska, Čiech a Moravy, doplnení o talentovaných a ambicióznych študentov z hotelových akadémií.“ Súťaž má dve kategórie – „Profesionál“ a „Študent“. Víťaz kategórie „Profesionál“ okrem putovného pohára získava od spoločnosti CORNER SK aj účasť na jednom z ich vzdelávacích podujatí v hodnote 1500 eur a tiež garantovanú ročnú zmluvu na somelierske služby v hodnote 300 eur. Najlepšie umiestnený študent vyhráva garantovanú ročnú zmluvu na somelierske služby v hodnote 100 eur.

Členmi odbornej hodnotiacej komisie Corner Sommelier Competition sú tento rok:

Štefan Valovič – predseda komisie, prezident Asociácie somelierov SR
Martin Pastýřik – prezident Asociácie somelierov ČR
Libor Nazarčuk – viceprezident Asociácie somelierov ČR
Zlatko Míčka – spoločnosť Merlot d´Or
Roman Milata – spoločnosť Corner SK
Ing. Zdenka Šuranská – šéfredaktorka časopisu Vinič a víno
Miroslav Jajcay – somelier profesionál, penzión Karolína
Michal Petráš – somelier profesionál, hotel Istota
Peter Kecskés – somelier profesionál, trojnásobný víťaz minulých ročníkov tejto súťaže
Beáta Vlnková – generálny sekretár Asociácie somelierov SR

Profesionálna medzinárodná súťaž somelierov Corner Sommelier Competition sa koná od roku 2007 a každý rok je zameraná na inú vinársku oblasť sveta:
Corner Sommelier Competition – Freixenet Trophy 2007 (Španielsko)
Corner Sommelier Competition – Americas Trophy 2008 (Amerika)
Corner Sommelier Competition – Italy Trophy 2009 (Taliansko)
Víťazom všetkých predchádzajúcich ročníkov je mladý somelier profesionál Peter Kecskés z Nových Zámkov. Pravidlá Corner Sommelier Competition mu však po troch víťazstvách už nedovoľujú tento rok sa na súťaži zúčastniť. Vďaka nazbieraniu najvyššieho počtu bodov v rôznych somelierskych súťažiach doma i v zahraničí za uplynulé tri roky, si však vyslúžil nomináciu na Majstrovstvá sveta somelierov 2010 v Čile: „Celá myšlienka súťaže je jedinečná. Nikde v okolitých krajinách sa s takýmto typom somelierskej súťaže nestretnete. Každoročne sa mení tématika a zameranie na jednotlivé svetové vinohradnicke regiony, čo núti súťažiacich naštudovať si do detailu vždy iné a nové informácie a krajiny. Tak isto, veľkým prínosom je aj oceňovanie najlepšie umiestneného študenta, lebo tým vzniká veľmi dobrá súťažná atmosféra počas celej akcie.“

Viac informácií o súťaži a jej štatút nájdete na stránke Asociácie somelierov SR:
http://www.assr.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=266&Itemid=35

Viac informácií o tohtoročných Majstrovstvách sveta somelierov v Čile si môžete prečítať na stránke www.concurso2010.cl.

Najčítanejšie články »