MUDr. Martin Mráz , 28. júla 2004

Kvarteto špičkových Alibernetov

Obľuba alibernetu na Slovensku z roka na rok narastá. Ak sa navyše pridruží dobrý ročník, akým pre červené vína ten 2003 nepochybne bol, spoločne s dobre zvládnutou technológiou výroby, alibernet je vskutku neopakovateľný. Poskytuje

Obľuba alibernetu na Slovensku z roka na rok narastá. Ak sa navyše pridruží dobrý ročník, akým pre červené vína ten 2003 nepochybne bol, spoločne s dobre zvládnutou technológiou výroby, alibernet je vskutku neopakovateľný. Poskytuje impresívne červené moky s vôňou a chuťou žihľavy a čiernych ríbezlí, ktoré v sebe nezaprú svoj kabernetovský rodokmeň.
Hneď štyri slovenské alibernety z ročníka 2003 majú finesu. Mrvov, Podolov, Masarykov i Šebov, každý z nich je niečím krásny. Tu je ich senzorické hodnotenie:

Alibernet, akostné víno, ročník 2003, Bátorove Kosihy
Víno Mrva&Stanko, Trnava
Kupáž dvoch mladých alibernetov z južného Slovenska. Intenzívna farba fialového atramentu s purpurovým leskom, aromatika kassisu, lesného ovocia a žihľavového listu, elegantná žihľavová chuť s peknou trieslovinkou.
Alibernet, neskorý zber, ročník 2003, Mužla{-r63}
Karpatská Perla, Šenkvice
Mladé víno granátovo-purpurovej farby, s buketom lesného ovocia (čučoriedky) a čokolády. Plnšia, ešte trošku kostrbatá chuť lesných bobuľovín s dobrým extraktom.
Alibernet, neskorý zber, ročník 2003, Strekov
Vinotéka Peter Podola, Kopčany
Intenzívna granátová-purpurová farba s meniskom do fialova. Odrodovo typický buket žihľavy a zrelých bobúľ čiernych ríbezlí, plná harmonická chuť kassisu s tónmi žihľavového listu a štipkou horkej čokolády. Mladý, nádherný alibernet.

Alibernet, kabinet, ročník 2003, Šaľa
Víno Masaryk Skalica
Granátovo-čierna farba s fialovým meniskom. V bukete list čiernej ríbezle a žihľavy. Hladká, plná, harmonická sladkastá ovocná chuť s jemnými nuansami žihľavy a kassisu, mäkká trieslovinka, štíhla kyselinka, priemerná perzistencia. Mladé, prekvapivo zamatové víno.

Najčítanejšie články »