LCMNDC , 06. feb 2013

Víno Martin Hlubovič

Usadili sme sa v malej útulnej pivnici rodiny Hlubovičovcov. Na stenách visia obľúbené básne Martinovho deda, ktoré ospevujú krásu vína. Ďalšie strofy k nim svojou prácou dopisuje aj Martin. S ľahkosťou akou sa dýcha čistý vzduch z viníc a pije sa víno Hlubovič...

Prostá krása vína
Pri počiatkoch vinohradníckeho remesla sa nepoužívala umelá chémia. Naopak dnes sa „musia“ vyrábať stále agresívnejšie postreky na ktoré si choroby ešte nezvykli. Otázkou je, dokedy  sa tento blúdny kruh udrží v pohybe. Podľa Martina Hluboviča vinič stratil rokmi prirodzenú imunitu. Zaujíma sa však o to, ako by sa dali veci zmeniť a vína vyrába výlučne prirodzenou cestou. „Chcel by som prísť na to čo je pre vinič najvhodnejšie. Každým rokom sa na vinohrady pozerám iným spôsobom, strihám, obrábam…všímam si, čo odo mňa vinič žiada.“ Martinove vína sú zrkadlom jeho filozofie. Za najväčší úspech považuje prvú úrodu hrozna z chemicky neošetrenej vinice. Ako sa vraví „nalejme si čistého vína“, jeho krása totiž spočíva v poctivom pôvode.

Martin Hlubovič

Martin Hlubovič

Víno Hlubovič
V roku 2009 sa Martin začal naplno venovať výrobe vín, ako samostatne hospodáriaci roľník. Vo vinici bol prakticky od malička, s tým rozdielom, že ako dieťa to vnímal ako nutnosť. Získala si ho však príroda spojená s prácou vo vinohrade. Počas oberačiek mu pomáha jeho blízke okolie, inak vinárči sám. Dnes má v prenájme približne 70 árov viníc s odrodami Rulandské biele, Rízling rýnsky, Rízling vlašský či Chardonnay. Najväčšou pýchou je však príznačný modranský Bouvier, vysadený roku 1974. Dnes je táto stará odroda na ústupe, a pochváliť sa ňou môže málo kto. Navyše ak vína vznikajú spontánnym kvasením a pri zachovaní prirodzenej mikroflóry hrozna.

Tradičný dizajn
Tradícia sa objavuje aj na etiketách vína Hlubovič. Inšpiráciou bola stará keramika z predvojnového obdobia. „Páčia sa mi typické Modranské motívy, preto sa stali aj vzorom nášho loga.“ Okrem keramiky sa dizajn opiera aj o symboly  prírody, z ktorej víno pochádza.

Vízie do budúcnosti

Martin vidí zmysel v prirodzených postupoch výroby. Plánuje vysadiť vlastné vinohrady, s odrodami ktorým by sa v Modre páčilo. Svahy Malých Karpát sú pre vinič ako stvorené. Stým sa odvíja aj veľká konkurencia. Martin ju však vidí pozitívne. „Nevnímam to ako tlak, práveže som rád. Vinohradom to v rámci Modry iba prospieva.“ Dôležité je, aby bolo víno robené s láskou a kvalitne.Pokračovateľom remesla bude možno Martinova dcéra, ktorá sa narodila v januári. „Vinohrad je príroda, keď k tomu niekto inklinuje, nevidím v tom rozdiel. Samozrejme máme viac vinárov, ale ženy sú napríklad vynikajúce degustátorky, a vinárky.“

Víno Hlubovič sa vybralo svojim prístupom i vínami „proti prúdu“, no je dobrým príkladom toho, že sa to dá. Veď ochutnajte sami..

———
Chcete takýto článok aj o Vašom vinárstve? Napíšte nám obchod@wineshop.sk

Najčítanejšie články »