TASR , 10. sep 2013

Milovníci vína a degustátori si prídu na svoje na košických slávnostiach 2013

Tohtoročné Košické slávnosti vína ponúknu opäť prezentáciu špičkových vín, vinárskych tradícií, kultúrny program a neodmysliteľné degustácie. Ťahákom pre návštevníkov budú od štvrtka do soboty (12.-14. septembra) práve ochutnávky kvalitných vín od 45 domácich i zahraničných vystavovateľov.

Centrom podujatia budú dve lokality – Dolná brána a Katova bašta. Podzemný komplex archeologického múzea pri Dolnej bráne sa stane domovom pre ochutnávky nielen vína, ale aj kvalitných syrov a jedla, prezentovať sa budú vybrané reštaurácie svojimi delikatesami. V degustačnej sále budú prebiehať riadené degustácie s prednáškami renomovaných enológov a someliérov. „Nadzemie“ Dolnej brány naopak ponúkne zaujímavý program na pódiu, kde dobrú náladu vytvoria rôzne hudobné skupiny a súbory.

Pre deti budú pripravené tvorivé dielne, divadlo a hudobný program. Súčasťou vínnych slávností bude aj 4. ročník Staromestských trhov, kde sa predstavia remeselníci a umelci. Taktiež areál Katovej bašty tento rok ožije hudbou, vínom a chutným jedlom. Každý z vystavovateľov bude prezentovať ucelenú vinohradnícku oblasť alebo krajinu pôvodu vína. Záujemci tu nájdu rôzne špeciality, talianske, francúzske či moravské vína, ako aj kvalitu od slovenských producentov. Areál bude pre prípad dažďa zastrešený. Čaro lokality bude dotvárať jazzová hudba, vo večerných hodinách aj živé koncerty.

Medzi Dolnou bránou a areálom Katovej bašty bude premávať motorový vláčik.  Mesto Košice sľubuje, že žiaden milovník vína či degustátor neodíde sklamaný. „Základom pre ochutnávanie bude vínny pas v cene päť eur, ktorý bude obsahovať štartovací balík žetónov, teda oficiálne platidlo slávnosti, degustačný pohár s logom slávnosti a brožúru festivalu,“ priblížila Zuzana Fabiánová z organizácie Košice Turizmus. Na ďalšie degustácie si bude možné zakúpiť žetóny v piatich žetónbankách na Dolnej bráne a v Areáli Katovej bašty.

Ochutnávky budú vo štvrtok od 18.00 do 22.00 h, v piatok a v sobotu od 12.00 h do 22.00 h. V sobotu sa pri Dolnej bráne uskutoční oficiálne vyhlásenie výsledkov tradičnej súťaže o najkvalitnejšie vína. Titul absolútneho šampióna vínnych slávností a súčasne titul Víno mesta Košice za tento rok získala spoločnosť Elesko za Chardonnay „2“ D.S.C. ročníka 2012 výber z hrozna. „Mali sme tento rok síce menej vzoriek ako v minulosti, ale tie vína boli o to kvalitnejšie. Kvalita slovenských vín predovšetkým pri bielych a ružových vínach veľmi rastie,“ zhodnotil Vladimír Čuchran, odborný garant podujatia.

Najčítanejšie články »