TASR , 29. sep 2014

Milovníci vína sa stretli na 13. Tokajskom vinobraní

Milovníci dobrého jedla, vína a tradičnej ľudovej kultúry zavítali dnes do známej vinohradníckej oblasti na juhovýchode Slovenska. Koná sa tam 13. ročník obľúbeného Tokajského vinobrania.

Jeho program odštartoval v piatok 26. septembra v obci Čerhov, kde sa pripravovala a podávala tradičná zemplínska gastronómia. Návštevníci si mohli opätovne pochutnať na čerstvo upečenom chlebe a koláčoch pripravených podľa receptov starých mám. „Predstavili sme im zároveň postupy miestnych vinohradníkov – ako sa z hrozna vyrába mušt a následne tokajské víno,“ informovala TASR Beáta Kereštanová z Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína, ktoré sa spolupodieľa na organizácií vinobrania.

Súčasťou piatkového programu bol podobne ako v uplynulých ročníkoch raritný, no veľmi obľúbený beh tokajskými vinicami v smere Čerhov – Malá Tŕňa a späť. „Zúčastnilo sa ho vyše 50 domácich a zahraničných bežcov, v tomto roku aj s rekordným počtom žien,“ priblížila Kereštanová. Organizátori tradičného vinobrania dnes vypravili z Košíc na Tokaj, podobne ako aj po minulé roky, nostalgický Tokajský expres. Do Čerhova dorazil ešte pred poludním.

Okrem chutných jedál a vín sa môžu turisti tešiť na rôzne zábavné súťaže pre deti a dospelých. Múzeum z Trebišova prinieslo do Čerhova opätovne časť svojej expozície. „Návštevníci si môžu vyskúšať napríklad pletenie lana na historickom stroji. Prezentujeme tu zároveň prácu tkáčov, šperkárov, kožiarov, hrnčiarov a ďalších remeselníkov,“ doplnila Kereštanová. Tohtoročné Tokajské vinobranie sa dnes oficiálne začne v Oddychovom centre v Čerhove o 13.00 h. Pokračovať bude pestrým kultúrnym program, v ktorom vystúpia viaceré folklórne skupiny a súbory zo Zemplína, Ľudová hudba Ondreja Kandráča, ako aj známa slovenská kapela Desmod. Hudobná časť podujatia vyvrcholí o 20.00 h ohňostrojom. Súčasťou vinobrania bol aj v poradí 10. Deň otvorených tokajských pivníc v obciach Veľká Tŕňa, Malá Tŕňa a Viničky, ktorý je spojený s ochutnávkou miestnych vín. Počas celého dňa sa dajú degustovať aj v obecnej vínnej pivnici v Čerhove.

Najčítanejšie články »