MODRA , 23. sep 2016

Modranské vinobranie 2016

Modranské vinobranie v septembri bude oslavou tradícií, aké zachovávali starí modrania ešte aj po druhej svetovej vojne.

Rozhodli sme sa obnoviť a zachovať pre ďalšie generácie to, čo dodnes koluje v žilách modranských vinárov – skutočnú, pravú a nefalšovanú oslavu oberačky. Tak, ako ju rok čo rok zažívali naši predkovia. Tradičné oberačkové slávnosti sa odohrávali v dvoroch jednotlivých gazdov – vinárov a mali svoje špecifiká. Práve tie si budú môcť návštevníci Modranského vinobrania vyskúšať a zažiť,“ hovorí Marcela Kvetková, riaditeľka Kultúrneho centra v Modre.

Srdcom tohtoročného Modranského vinobrania 2016 bude Vinohradnícky dvor, vytvorený na nádvorí historickej radnice. Tu budú môcť návštevníci ochutnať typické pohostenie v podobe husaciny, čerstvého chleba a vína, alebo si ´na vlastné ruky´ vyskúšať ako sa prešuje a dorába mušt a víno. Burčiak bude tiecť potokom a tým, ktorí preferujú víno, sa otvoria brány historickej mestskej pivnice s degustáciou vín. Modranské vinobranie ponúkne návštevníkom aj Poslednú lajtru – štylizovaný alegorický sprievod, ktorý je typickým záverečným aktom oslavy oberačiek. Chýbať nebude ani dobrá muzika – zábava, ktorá tradične prebiehala v miestnych viechach. „Vinobranie nadväzuje aj na túto podobu tradície a živými večernými koncertmi dotvára atmosféru podujatia, kedy sa prelína folklorizmus so súčasnou formou umenia a kultúry. V niekoľkých známych modranských vínnych pivniciach sa počas prvých dvoch večerov predstavia miestni, amatérski aj profesionálni hudobníci, a tiež hostia z regiónu.“ Hovorí Marcela Kvetková.

MODRANSKÉ VINOBRANIE sa prezentuje nielen sviežou dramaturgiou, ale aj novou vizuálnou identitou. Kľúčové vizuály modranského vinobrania čerpajú z diela keramického majstra Rudolfa Barčíka, ktorý viac ako 40 rokov pôsobil ako maliar Slovenskej ľudovej majoliky. Inšpirovaný ornamentikou habánov a západoslovenských keramických dielní pretváral tradičné ornamenty svojím vlastným spôsobom. Nadviazal naň aj dvorný grafik Modranského vinobrania Peter Hrevuš. Pre vizuálnu komunikáciu podujatia vybral z obsažnej Barčíkovej tvorby motívy, v ktorých sa odzrkadľuje láskavý pohľad autora na každodenný život vinohradníkov, vinárov a oberačkových osláv.

Program a informácie tu: http://www.modranskevinobranie.sk/sk/

Najčítanejšie články »