MNDCV , 25. júna 2012

Modranský praded

História vinárstva rodiny Lajdovcov siaha do 19-teho storočia. Pradedo Jaroslav Lajda bol v rodine posledným veľkým modranským vinohradníkom. Jeho otec, Martin Lajda, prišiel do Modry roku 1870 ako mladý blanársky majster, a neskôr sa tu aj priženil.

Korene vinárstva zasadil praded
Jaroslav Lajda zasvätil vinohradníctvu celý život. Okrem veľkej lásky k vinohradom sa  v zimných mesiacoch venoval aj kožušníckemu remeslu. Po vojne, v roku 1947,  kúpil dom na námestí od židovskej rodiny Reichenthalovcov, ktorá odišla do Izraela. Pradedo bol pre nich cez vojnu akousi spojkou, a pomáhal im skrývať sa pred  nepriateľmi. Jeho najväčším snom bolo otvoriť si v dome na námestí vlastnú vináreň. S príchodom 50-tych rokov sa však  spoločensko-politická situácia zmenila, a jeho plány  náhle stroskotali.  Dom na námestí mu znárodnili,  vinohrady, polia a dobytok prešli do JRD.  Posledné roky jeho života boli  preto smutnou kapitolou. Pradedo  zomrel vo veku nedožitých 58 rokov na infarkt vo vinohrade.

Jaroslav Lajda

Jaroslav Lajda

Znovuzrodenie pradedovho sna
Ani po ťažkých časoch zaprášených smutnou minulosťou sa Lajdovci a Petríkovci nevzdali vinohradníckej tradície. V 90-tych  rokoch 20. storočia sa im  hlavne vďaka pradedovmu synovi, Ing. Jaroslavovi Lajdovi, podarilo zreštituovať stratený dom, nakoľko  mal obrazy minulej doby stále vryté v pamäti. Mnoho vinohradov však už bolo zničených. Otec Michala Petríka – Emanuel, začal v roku 1990 čistiť najkrajší vinohrad ktorý pradedo mal. Bola to  práca rovnako tŕnistá, ako konáre šípových ruží vo vinici.  Po úspešnom prerode napokon  z vinohradu vykúkalo tristo hláv veltlínu. Od roku 1998 Michal Petrík, ako študent vinárskej školy, pokračoval v čistení pozemkov, pričom sa postupne  vysadená odroda rozrástla o mená ako Silván zelený, Rízling rýnsky, či Rulandské šedé.  Po ukončení štúdia  sa Michal naplno odovzdal pradedovej myšlienke. V roku 2004 začal s čistiacimi prácami v pivnici navráteného pradedovho domu na námestí. Rekonštrukcia trvala štyri roky, a pivnica ktorá predtým pripomínala skôr špinavé skladisko, konečne nadobudla novú tvár vinárne. Dnes je pivnica „U pradeda“ obľúbeným útočiskom milovníkov vín modranského regiónu, ktorí tu v príjemnej atmosfére trávia svoj voľný čas (www.vinarenmodra.sk). Zo steny na nich, a na vysnívanú vináreň dozerá portrét pradeda Jaroslava Lajdu.

Michal Petrík
Láska k remeslu je u Michala Petríka zrejmá. Od malička ho otec vodieval do vinohradu, kde spolu s bratom  Tomášom sledovali jeho ťažkú prácu, a  neskôr sa do nej  i sami zapájali. Ako deti mali prebádaný celý chotár. Všetky rodinné stretnutia sa usporadúvali „hore“ vo vinohrade Kolébka, ktorý sa nachádza v lokalite Staré hory. Z vinice vidieť celú Modru ako na dlani. Kto by si ten pohľad nezamiloval?! Michal sa rozhodol študovať na vinohradníckej škole v Modre. Dnes je víno a somelierstvo jeho prácou. Už počas štúdia  sa venoval prezentáciám vín a degustáciám. Na jeho práci ho najviac baví stretávať nových ľudí, ktorí vedia kultúru a históriu vinárstva patrične doceniť. V súčasnosti sú mnohé vinohrady veľmi zanedbané, Michal Petrík však vidí potenciál v budúcnosti mladých, ktorí by mohli vinohradnícku kultúru do Modry navrátiť. „V zahraničí je to tak, ľudia sú viac zžití s vinohradmi, u nás prišlo k necitlivému prerušeniu  vinohradníckych tradícií, ktoré sa ťažko a pomaly obnovujú.“ Michal je však svetlým príkladom, ako sa dajú veci zmeniť. Pradedo by bol naňho iste hrdý.


© Mesto Modra
Projekt manažér: Roman Zelenay
Text: Lucia Mandincová
Foto: Lucia Mandincová

www.visitmodra.sk
www.vino.sk

Najčítanejšie články »