TASR , 10. Jun 2009

MUVINA 2009 bude hodnotiť 600 druhov vín

Na 14. ročníku medzinárodnej vinárskej súťaže MUVINA 2009, ktorá sa uskutoční 10.-12. júna v Prešove, bude medzinárodná porota posudzovať kvalitu produkcie vinárskych oblastí z 15 krajín sveta.

Podujatie tradične organizuje Múzeum vín v Prešove pod patronátom Medzinárodnej organizácie pre vinič a víno (OIV) so sídlom v Paríži.

“Už teraz môžem povedať, že tento rok s určitosťou zaznamenáme rekord. Producenti do súťaže prihlásili viac ako 600 druhov vín,” povedal dnes pre TASR riaditeľ prešovského Múzea vín Dušan Hažír. Okrem vín zo Slovenska, Moravy a Čiech nebudú chýbať ani súťažné vzorky z balkánskych krajín, Francúzka, Talianska, Španielska, Maďarska, Nemecka, Portugalska, ale aj z Izraela a Argentíny.

Samotné hodnotenie sa uskutoční 11. a 12. júna v Prešove. Kvalitu vín bude posudzovať porota zložená z degustátorov z celej Európy, tak ako si to vyžadujú pravidlá súťaží, ktoré sú organizované v rámci OIV. Jej predsedom bude aj v tomto roku Fedor Malík z Chemickotechnologickej fakulty v Bratislave. V piatok (12.6.) popoludní, po ukončení súťaže, udelí porota v jednotlivých kategóriách sedem titulov Šampión.

Organizátori vinárskej súťaže ani tentoraz nezabudli na laickú verejnosť. Tá bude môcť kvalitu produktov z domácich i zahraničných viníc posúdiť 15. a 16. júna v priestoroch múzea na Floriánovej ulici počas verejnej ochutnávky. Slávnostné vyhodnotenie medzinárodnej vinárskej súťaže MUVINA 2009, na ktorom si víťazi jednotlivých kategórií preberú ocenenia, sa uskutoční v polovici septembra tohto roka v Prešove.

Múzeum vín oslávilo v máji tohto roka 15. výročie svojho založenia. V jeho archíve sa nachádza okolo 2000 druhov vín z celého sveta. Medzinárodnú súťaž organizuje v spolupráci s mestom Prešov a záštitu nad tohtoročným podujatím prevzali predseda Národnej rady SR Pavol Paška a predsedníčka Ústavného súdu SR Ivetta Macejková.

Najčítanejšie články »