deň vo vinohradoch 2014
TASR , 04. sep 2014

Na deň vo vinohradoch sprístupní svoje vinice 37 vinohradníkov

Počas nadchádzajúcej soboty (6.9.) po šiestykrát budú mať milovníci vínnej turistiky ojedinelú možnosť zavítať do malokarpatských viníc, ochutnať hrozno, burčiak i víno z neho vyrobené, spoznať vinára, ktorému vinica prirástla k srdcu.

Otvorených bude 37 viníc od Rače až po Suchú nad Parnou, po prvý raz aj vo vajnorskom vinohradníckom chotári na svahoch Malých Karpát. Akciu pod názvom Deň vo vinohradoch pripravujú vinári a vinohradníci na Malokarpatskej vínnej ceste (MVC) od 13.00 do 19.00 h. V tento deň sa za chuťou hrozna a vína z neho vyrobeného môžu návštevníci vybrať pešo, na bicykloch či autami napríklad do vinohradov Hoffnare, Fofy, Grefty, Téglik, Škridlák, Huncpalky, Fertále, ako aj do ďalších.

Navštívia Farské vinice a v nich genofond Frankovky modrej s jej siedmimi klonmi, ocitnú sa v stredomorskej záhrade s vôňou levandule, nazrú do šľachtiteľského vinohradu, kde ochutnajú strapce Merlotu, Dunaja a Devína, prekvapia ich nádherné vyhliadky na mestá Pezinok a Modru, Svätý Jur, pre ktoré sa oplatí šliapať pár metrov do kopca. Vo Svätom Jure zažijú koncert priamo vo vinici, v Pezinku ich očakáva jazda kočom, vo Vištuku bude vo vinici cimbalová muzika a v Suchej nad Parnou zdvihne náladu jazz.“ uviedol predseda Združenia MVC Milan Pavelka.

Sobotňajší zážitok bude aj o grilovaní a voňavých špekáčikoch, špecialitách šéfkuchára, či vinohradníckom guláši a oškvarkových pagáčikoch, domácich koláčikoch a slovenských syroch od partnerov MVC. Vajnorskí vinohradníci chcú návštevníkov prekvapiť stretnutím vo vinohradoch, dobrým bielym, ružovým i červeným vínom a na poľovníckej chate aj originálnym srnčím gulášom. S podporou miestneho úradu dali dokopy organizačné sily PD Vajnory, Vino Valenta, Vajnorský vinohradnícky spolok a v neposlednom rade aj Poľovnícke združenie Vajnory. Cestičky po otvorených vinohradoch budú vyznačené orientačnými tabuľkami.

Najčítanejšie články »