TASR , 18. aug 2014

Na Deň vo vinohradoch sprístupnia malokarpatské vinice

Po šiestykrát budú mať milovníci vínnej turistiky ojedinelú možnosť v sobotu 6. septembra 2014 zavítať do malokarpatských viníc, ochutnať hrozno, ale aj burčiak i víno z neho vyrobené, spoznať vinára, ktorému vinica prirástla k srdcu.

Navštíviť sa budú dať vinice od Rače až po Suchú nad Parnou, po prvý raz aj vo vajnorskom vinohradníckom chotári na svahoch Malých Karpát. Akciu pod názvom Deň vo vinohradoch pripravujú vinári a vinohradníci na Malokarpatskej vínnej ceste (MVC).

V tento deň sa za chuťou hrozna a vína z neho vyrobeného môžu návštevníci vybrať pešo, na bicykloch, autami a to do vinohradov Hoffnare, Fofy, Grefty, Téglik, Škridlák, Huncpalky, Fertále, ako aj do ďalších. A čo na tomto veľkom vinohradníckom a vinárskom putovaní zažijú? „Navštívia Farské vinice a v nich genofond Frankovky modrej s jej siedmimi klonmi, ocitnú sa v stredomorskej záhrade s vôňou levandule, nazrú do šľachtiteľského vinohradu, kde ochutnajú strapce Merlotu, Dunaja a Devína, prekvapia ich nádherné vyhliadky na mestá Pezinok a Modru, Svätý Jur, pre ktoré sa oplatí šliapať pár metrov do kopca.

Vo Svätom Jure zažijú koncert priamo vo vinici a v Pezinku ich očakáva jazda kočom. Veselo bude aj vo Vištuku, kde priamo vo vinici bude cimbalová muzika a o kúsok ďalej v Suchej nad Parnou náladu zdvihne jazz,“ uviedla Jarmila Dudová zo Združenia Malokarpatská vínna cesta. Vo vinici bude možnosť ochutnať aj sekty, vínne mušty, či burčiak. Sobotňajší zážitok bude aj o grilovaní a voňavých špekáčikoch, špecialitách šéfkuchára, či vinohradníckom guláši a oškvarkových pagáčikoch, domácich koláčikoch a slovenských syroch od partnerov MVC.

Vajnorskí vinohradníci chcú návštevníkov prekvapiť stretnutím vo vinohradoch a na poľovníckej chate so začiatkom o 13.00 h. S podporou miestneho úradu dali dokopy organizačné sily PD Vajnory, Vino Valenta, Vajnorský vinohradnícky spolok a v neposlednom rade aj Poľovnícke združenie Vajnory, ktoré pre návštevníkov pripraví v originálnom prírodnom prostredí srnčí guláš. Malokarpatská vínna cesta v sebe spája niekoľko fenoménov v centrách juhozápadného Slovenska. Medzi nimi ležia tri menšie mestá? Pezinok, Modra a Svätý Jur, ktoré sa pýšia starou tradíciou slobodných kráľovských miest. Tento titul získali v 17. storočí, a to najmä vďaka svojej produkcii kvalitného vína, ktoré chutilo korunovaným a vznešeným hlavám vo Viedni i Bratislave ? vtedy hlavnom meste Uhorska. Vstupenky na Deň vo vinohradoch sa začínajú predávať dnes.

Najčítanejšie články »