Martin Motáček , 11. sep 2015

Na Košických slávnostiach vína sa predstavuje takmer 50 vystavovateľov

To najlepšie zo slovenskej i zahraničnej vinárskej produkcie ponúkajú Košické slávnosti vína, ktoré sa dnes začali vo východoslovenskej metropole.

Lokality Dolná brána a Katova bašta sa na tri dni stali domovom pre milovníkov vína a dobrého jedla. Pripravený sprievodný program, ako aj samotné ochutnávky uzavrú leto a privítajú očakávanú vinársku sezónu. „Na festivale nechýbajú okrem slovenských vín ani vína z Francúzska, Talianska, Španielska, Slovinska, Maďarska, Rakúska a Českej republiky, súčasťou sú aj ukážky prípravy a podávania vín od takmer 50 vystavovateľov,“ hovorí manažérka Zo slovenských vystavovateľov sa na festivale predstavia producenti zvučných mien, ako aj lokálnych výrobcov z Južnoslovenskej, Malokarpatskej, Nitrianskej, Východoslovenskej a Tokajskej vinohradníckej oblasti.

Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na vína Strekovského, Pezinského, Šintavského, Hlohovského vinohradníckeho regiónu a mnohých ďalších. Zaujímavosťou je svetoznáma Tokajská oblasť, ktorá sa bude prezentovať zo slovenskej aj maďarskej strany,“ doplnila Fabianová. Na Košických slávnostiach vína sa budú podávať aj gurmánske špeciality pripravené pre túto V archeologickom komplexe Dolná brána na Hlavnej ulici návštevníci nájdu časť vystavovateľov v podzemných priestoroch pochádzajúcich z 13. storočia.

V ponuke tejto lokality sú aj staromestské remeselné trhy, program na priľahlom pódiu a dnes aj príchod vínneho deputátu. Počas festivalu bude možné na tomto mieste počuť aj rinčanie zbraní šermiarov, ľudové vystúpenia alebo ukážky lisovania hroznového muštu v podaní partnerského mesta festivalu – maďarského Abaújszantó. Vo večerných hodinách ožije námestie koncertmi, v sobotu o 16.45 h je na programe aj talkshow o víne s Robom Opatovským Areál Katovej bašty známy ako Rodošto patrí väčšej polovici vystavovateľov. V rámci programu návštevníci okrem ochutnávok zažijú prezentáciu slovinského kulinárstva a vína, hudobné koncerty či vystúpenie komorného orchestra.

Vrcholom dnešného programu je vystúpenie viacnásobného držiteľa národných someliérskych súťaží SR a ČR Libora Nazarčuka o 19.00 h, ktorý divákom predvedie someliérske zručnosti a umenie v sekaní sektov – tzv. sabráže. Na záver podujatia vyhlásia Víno mesta Košice 2015 s ocenením najlepšieho vína tohto roku v štyroch hlavných kategóriách.

Zaujímavosťou bude aj premiérové vyhlásenie Dámskeho vína mesta Košice pre rok 2015.

Najčítanejšie články »