TASR , 02. Feb 2010

Na Malokarpatskej vínnej ceste pripravujú prehliadky, degustácie a súťaže

Hoci vinice na úbočiach Malých Karpát oddychujú pod snehovou perinou, vinohradníci na Malokarpatskej vínnej ceste (MVC) pripravujú celý rad zaujímavých podujatí, ktoré sa tešia čoraz väčšej obľube nielen v profesijnej obci, ale predovšetkým v rozširujúcich sa radoch milovníkov vínnej turistiky.

Občianske združenie Museum Vinorum, Združenie pezinských vinohradníkov a vinárov chystajú v spolupráci s okresným mestom a Malokarpatským múzeom v Pezinku 2. ročník Pezinských vínnych pivníc. Podujatie v lokálnom mestskom charaktere nadväzuje na vyťažené jarné a jesenné Dni otvorených pivníc, kedy vinári otvoria pre verejnosť vyše 100 pivníc od Bratislavy až po Trnavu.

Pezinské pivnice a vínne prevádzky sa otvoria v sobotu 13. februára od 12.00 do 21.00 h. Návštevníci budú mať opäť príležitosť degustovať a spoznať najlepšie vína z Pezinka a blízkeho okolia. Vínnu turistiku bude možné spojiť s prehliadkou vinohradníckeho mesta a ochutnávkou miestnych gastronomických špecialít. Vo vstupenkách za 25 eur, zabezpečujúcich voľnú ochutnávku ponúkaných vín vo všetkých pivniciach, sú aj bonusové lístky v cene 10 eur na nákup vybraného druhu vína priamo od výrobcov, degustačný pohárik a vínny pas s mapou otvorených pivníc.

Račiansky vinohradnícky spolok zas stavil na profesijnú verejnosť. Pripravuje na 13. februára otvorenú súťaž pre vinohradníkov v zimnom reze viniča. „Rezom viniča sa zakladá nová úroda. Správnym rezom sa dá ovplyvniť optimálna úroda pri čo najvyššej kvalite a cukornatosti danej odrody hrozna. To je základný predpoklad pre budúcu kvalitu vína. V malokarpatských podmienkach budeme v nadchádzajúcom 13. ročníku štandardne rezať našu klasickú odrodu Frankovku modrú,“ uviedol pre TASR predseda Vinohradníckeho spolku v bratislavskej mestskej časti Rača Eduard Brychta.

Nezaháľa ani Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku. Vyhlásil 5. ročník výberovej súťaže pod názvom Národný salón vín SR 2010. Ide o prestížnu súťaž vín vyrobených z hrozna dopestovaného na Slovensku. Organizuje sa ako finále súťažných degustácií na regionálnych nominačných výstavách podľa zverejneného štatútu. Budú sa konať v priebehu prvého polroka. Výsledná kolekcia vzíde z verdiktu odbornej komisie po finálnej degustácii v dňoch 28. až 29 júna. Národný salón vín SR je reprezentatívnym výberom 100 najlepších slovenských vín. Víťazné vína sú celoročne umiestnené v pivniciach Pezinského zámku. Záštitu nad tohtoročnou vínnou súťažou prevzal minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan.

Najčítanejšie články »