TASR , 25. sep 2014

Na radničnom nádvorí v Trnave bude stredoveká prešovačka

Do slávnej vinársko-vinohradníckej minulosti vráti Trnavu 2. ročník Stredovekej prešovačky.

V piatok 26. septembra od 17. hodiny ožije nádvorie trnavskej radnice autentickým dianím, spojeným so zberom a spracovaním hrozna. Návštevníkov čakajú zberači úrody, peregmajster a jeho skupina, vinári v dobových kostýmoch a tiež atraktívne súťaže.

Po úspešnom prvom ročníku chceme urobiť z historickej prešovačky v Trnave tradičné podujatie, ktoré by mestu a okoliu oživilo vinársku atmosféru. Na svoje si prídu dospelí aj deti. Tie budú môcť ochutnať napríklad čerstvý mušt priamo z historického prešu,“ uviedla Petra Blažejová, výkonná riaditeľka Trnava Tourism – oblastnej organizácie cestovného ruchu, ktorá podujatie organizuje.

Slávnu minulosť a súčasnosť prepoja ochutnávky vína z najlepších vinárstiev z Trnavy a okolia. Už od nasledujúceho dňa až do konca novembra má turistický región Tirnavia ponuku spojenú s návštevami vinárstiev. Trnava a okolité obce patrili podľa slov Blažejovej k najvýznamnejším vinársko-vinohradníckym oblastiam v stredovekom Uhorsku, víno z tejto lokality sa vyvážalo na Moravu, do Poľska, či Sliezska, v meste sa konal významný obchod s vínom, aktívnym dianím žili aj dvojpodlažné vínne pivnice pod domami, po ktorých sa víno údajne prevážalo kočmi.

Najčítanejšie články »