TASR , 10. mar 2010

Na Vinum Superbum 2010 hodnotili okrem vína aj etikety

Súčasťou dvojdňovej konferencie pre malých a stredných vinárov k zmenám vo vinárskej legislatíve v Modre bolo aj dnešné večerné vyhodnotenie 2. ročníka súťaže slovenských vín Vinum Superbum 2010.

Na celoštátnej súťaži boli vína zaradené do šiestich kategórií. Zo 619 vzoriek od 141 vystavovateľov udelila odborná porota titul šampióna Gejzovi Nagyovi z Kolárova v kategórii vín bielych tichých suchých za Veltlínske zelené ročník 2009. Medzi bielymi tichými polosuchými až polosladkými kraľoval polosladký bobuľový výber Tramínu červeného ročník 2008 z produkcie Víno Nitra. Šampiónom vín ružových tichých je suchý Cabernet sauvignon rosé ročník 2009 od firmy Mrva & Stanko z Trnavy a tichých červených Svätovavrinecký výber z hrozna ročník 2009 od spoločnosti Vins z Vinosadov. V kategórii tokajských vín získal titul šampióna sladký päťputňový Tokajský výber ročník 1990 z Chateau Viničky Košice.

Odborná porota udelila ceny aj za najlepší dizajn fľaše a etikety. Cenu Spolku architektov Slovenska získala spoločnosť Karpatská perla zo Šenkvíc. „Ku komplexnému dojmu prispieva aj vonkajší vzhľad fľaše, výtvarné stvárnenie etikety, a preto sme dali v samostatnej súťažnej kategórii priestor významným osobnostiam architektúry a umeleckého dizajnu zo SR i zahraničia, aby ohodnotili aj tento dôležitý aspekt celkovej kvality špičkových slovenských vín,“ uviedol pre TASR Marek Závracký, predseda súťažných komisií.

Záštitu nad súťažnou prehliadkou vín Vinum Superbum 2010 prevzal minister pôdohospodárstva SR Vladimír Chovan.

Najčítanejšie články »