TASR , 14. feb 2011

Najlepšie rezal vinič Stanislav Rýchly z Vištuka

Chladné, no slnečné počasie v račianskych vinohradoch privítalo dnes účastníkov na 11. ročníku súťaže v reze viniča. Odborná porota označila za víťaza Stanislava Rýchleho z Vištuka, odborníka pôsobiaceho v modranskej vinárskej škole.

Profesionáli z odborných vinohradníckych škôl, vinohradníckych a vinárskych družstiev a spolkov na Malokarpatskej vínnej ceste mali za úlohu zvládnuť rez na 30 koreňoch viniča v časovom limite 45 minút. Všetci sa dostali hlboko pod časový limit, no kvalita rezu bola rôzna. „Zapríčinil to aj pre vinohradníkov nepriaznivý minulý rok, kedy vrtkavé počasie, sprevádzané nižšou intenzitou slnečného svetla, víchricami i ľadovcom nielenže ovplyvnilo kvalitu úrody, ale spôsobilo aj nižší potenciál drevnej hmoty. Na mnohých koreňoch bol naozaj problém nechať aspoň jeden, správne zostrihnutý zdravý ťažeň s rodiacimi očkami. Vyvoláva to určité obavy aj o tohtoročnú úrodu hrozna,“ povedal pre TASR predseda Račianskeho vinohradníckeho spolku Eduard Brychta.

Popri dobrej organizácii súťaže mohli mať račianski vinohradníci dvojnásobnú radosť. Po vlaňajších komunálnych voľbách a po zmene starostu tejto bratislavskej mestskej časti už mohli súťažiacich vinohradníkov privítať na spoločenskom posedení vo svojej pôvodnej pivnici v obecnom dome, odkiaľ ich bývalý starosta svojho času vymkol.

Najčítanejšie články »